Tortë me çokollatë me lëng Caprese me arra dhe miell bajame

Tortë me çokollatë me lëng Caprese me arra dhe miell bajame

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Torta me çokollatë Caprese është një tortë tradicionale italiane e quajtur Torta Caprese. Në këtë recetë, mielli i grurit nuk është një nga përbërësit kryesorë, përkundrazi zëvendësohet me miell bajamesh ose bajame të bluara. Përgatitja është shumë e thjeshtë, por ka shije tepër të shijshme dhe është një kryevepër e vogël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me çokollatë me lëng Caprese me arra dhe miell bajame
Tortë me çokollatë me lëng Caprese me arra dhe miell bajame

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Torta me çokollatë Caprese është një tortë tradicionale italiane e quajtur Torta Caprese. Në këtë recetë, mielli i grurit nuk është një nga përbërësit kryesorë, përkundrazi zëvendësohet me miell bajamesh ose bajame të bluara. Përgatitja është shumë e thjeshtë, por ka shije tepër të shijshme dhe është një kryevepër e vogël.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 125g çokollatë e zezë
 • 125g gjalpë
 • 3 vezë
 • 185g miell bajame
 • 125g sheqer
 • sheqer pluhur, për servirje
 • arra, për servirje

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në temperaturën 180°C në nxehtësinë e sipërme/poshtë.
 2. Tëvën e rrumbullakët me diametër 20 cm e shtroni me letër furre dhe e lyeni me gjalpë.
 3. (Falë gjalpit, torta do të jetë krokante nga jashtë).
 4. Çokollatë në copa të vogla Thyejeni ose copëtoni përafërsisht.
 5. Prejeni gjalpin në copa më të mëdha.
 6. Shkrini së bashku me çokollatën në një banjë uji.
 7. Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
 8. Ndani vezet.
 9. Me mikser rrihni te verdhat me sheqerin derisa te behet kremoze.
 10. I perziejme pak nga pak miellin e bajames.
 11. Mund te perdorni bajame te bluara ne vend te miellit te bajames.
 12. Shtoni masen e çokollates te ftohur dhe i perziejme mire.
 13. Rrihni te bardhat e vezeve me mikser deri sa te shtrengohen.
 14. Me kujdes hidhni ne masen e çokollates me nje spatul per kek.
 15. Brumin e derdhni ne tepsi.
 16. Pjekim kekun me çokollate-bajame ne furren e parangrohur. për rreth 30 minuta.
 17. Hiqni tepsinë e pjekjes me kekun nga furra.
 18. Lëreni tepsinë të ftohet për rreth 30-40 minuta
 19. Më pas bini në një raft teli sq, hiqni letrën e pjekjes.
 20. Lëreni tortën të ftohet plotësisht.
 21. Pudrosni tortën me çokollatë Caprese në një sitë me sheqer pluhur dhe dekorojeni me arra.

Në vend të bajameve mund të përdorni edhe lajthi të bluara, fëstëkë ose fara lulekuqeje. Torta Caprese nuk duhet të jetë shumë e thatë – si provë pas rreth 25 minutash kohë pjekjeje, futni një hell druri në mes të tortës – nëse thërrimet e lagura ngjiten në të, torta është në rregull.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • enë për pjekje
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • tenxhere
 • blender
 • spatula
 • sitë