Tortë me çokollatë me lëng me hurma dhe salcë molle

Tortë me çokollatë me lëng me hurma dhe salcë molle

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo tortë e mirë me çokollatë pa sheqer të rafinuar dhe pak yndyrë është e shëndetshme dhe e shijshme. Me miell hikërror, vaj kokosi, bajame dhe salcë molle, është vërtet tepër e lehtë për t’u pjekur që duhet ta provoni patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me çokollatë me lëng me hurma dhe salcë molle
Tortë me çokollatë me lëng me hurma dhe salcë molle

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo tortë e mirë me çokollatë pa sheqer të rafinuar dhe pak yndyrë është e shëndetshme dhe e shijshme. Me miell hikërror, vaj kokosi, bajame dhe salcë molle, është vërtet tepër e lehtë për t’u pjekur që duhet ta provoni patjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 90 g miell hikërror
 • 90 g bajame të bluara
 • 5 lugë kakao për pjekje
 • ½ p pluhur pjekje
 • 1 lugë lugë ujë
 • 150 g hurma
 • 4 vezë
 • 100 g kos
 • 50 g vaj kokosi, lëng
 • 50 g salcë molle
 • arra, bajame, arra

Udhëzime

 1. Përzieni miellin e hikërrorit me bajamet e bluara, kakaon dhe pluhurin për pjekje.
 2. Hurmat i njomni në pak ujë.
 3. Rrihni vezët, shtoni kosin, vajin e lëngshëm të kokosit dhe salcën e mollës.
 4. Të gjitha derisa të jenë të lëmuara Përziejeni brumin.
 5. Herdheni brumin në tavën e veshur me letër pjekjeje.
 6. Përhapeni arrat mbi brumë.
 7. E pjekim tortën me çokollatë në furrë të parangrohur në 175 gradë për rreth 40 minuta.

Perimet e vogla të grira si panxhari ose kungull i njomë në brumë e bëjnë brumin e tortës me çokollatë veçanërisht të lëngshëm!

Vegla

 • tas
 • tas
 • përzierës dore
 • tepsi në formë pranvere
 • letër për pjekje
 • lugë