Tortë me çokollatë të lagur Halloween Brownie me sheqer pluhur

Tortë me çokollatë të lagur Halloween Brownie me sheqer pluhur

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një ëmbëlsirë e mrekullueshme dhe e shijshme me një aromë të pasur çokollate. Pas pjekjes priten në katrorë dhe pudrosen me sheqer pluhur duke përdorur shabllonet e Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me çokollatë të lagur Halloween Brownie me sheqer pluhur
Tortë me çokollatë të lagur Halloween Brownie me sheqer pluhur

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një ëmbëlsirë e mrekullueshme dhe e shijshme me një aromë të pasur çokollate. Pas pjekjes priten në katrorë dhe pudrosen me sheqer pluhur duke përdorur shabllonet e Halloween.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 180 g çokollatë e zezë, me 70% përmbajtje kakao
 • 200 g gjalpë
 • 200 g sheqer
 • 4 vezë
 • 180 g miell gruri
 • 2 lugë kakao pluhur
 • 1 gëlqere
 • 1 lugë pluhur pjekje

Udhëzime

 1. Vendosni sheqerin në një enë.
 2. E grini imët lëvozhgën nga gëlqerja.
 3. Përzieni lëvoren e gëlqeres me sheqerin.
 4. Rrihni vezët në një enë të veçantë.
 5. Shtypni lëngun e limonit dhe shtoni në përzierjen e vezëve.
 6. Den Shtoni sheqerin dhe lëkurën e limonit në masën e vezëve dhe përzieni mirë.
 7. Çokollatën e zezë e thyeni në copa më të vogla.
 8. Shkrijeni çokollatën dhe gjalpin në një tenxhere në zjarr të ulët.
 9. Shtoni çokollatën e lëngshme në masën e vezëve dhe përziejeni mirë.
 10. Përzieni miellin me pluhurin e kakaos dhe pluhurin për pjekje.
 11. Përzieni masën e miellit me kujdes në masën e lëngshme.
 12. Rreshtoni një tepsi katrore me letër furre.
 13. Përhapeni brumin e çokollatës në tavën e pjekjes.
 14. Pjeqini brownies në furrë të parangrohur në 180 gradë Piqini për 30 minuta.
 15. Hiqni tortën brownie nga forma me letër dhe lëreni të ftohet plotësisht në një tela.
 16. Presim tortën e ftohur në katrorë.
 17. Përdor tortën e Halloween për të prerë copat pudrosini biondet me sheqer pluhur.

Gëlqereja mund të zëvendësohet edhe me një limon.

Vegla

 • Tasi
 • Tenxhere
 • Mblender dore
 • Rende agrumesh
 • Prutëse e agrumeve
 • Lugë
 • Enë pjekjeje 30×20
 • Letër pergamene
 • Thikë