Tortë me fletë të përzemërta me lakër, qepë dhe kërpudha

Tortë me fletë të përzemërta me lakër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Mbushje aromatike, me lëng e lakrës dhe kërpudhave të ziera në avull në një brumë me maja me gëzof. Kjo është e shkëlqyeshme për ahengje, bufe ose thjesht për t’u marrë për një meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me fletë të përzemërta me lakër
Tortë me fletë të përzemërta me lakër

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Mbushje aromatike, me lëng e lakrës dhe kërpudhave të ziera në avull në një brumë me maja me gëzof. Kjo është e shkëlqyeshme për ahengje, bufe ose thjesht për t’u marrë për një meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: pjekje e përzemërt, tortë | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 300 ml ujë
 • 30 g maja të freskët
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë kripë
 • 650 g miell gruri
 • 60 ml vaj
 • 1 vezë

Mbushje

 • 400-500 g lakër
 • 1 qepë
 • 150-200 g kërpudha
 • 2-3 lugë vaj
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

Brumi

 1. Vendosni ujin e ngrohtë në një enë.
 2. Të grimconi majanë.
 3. Përziejini mirë, shtoni sheqerin dhe kripën dhe përzieni përsëri.
 4. Shtoni gradualisht miellin.
 5. Shtoni vajin dhe ngjisni në brumë
 6. Lëreni të mbuluar në një vend të ngrohtë për 1 orë.

Mbushja

 1. Prisni lakrën.
 2. Prisni qepën dhe kërpudhat në copa të vogla.
 3. Në një tigan në zjarr të ulët ngrohni vajin.
 4. Den Shtojmë lakrën me qepët dhe kërpudhat.
 5. Rrezojeni me kripë dhe përzieni.
 6. Mbuzjen e zieni të mbuluar derisa lakra të zbutet.
 7. Lëreni mbushjen të ftohet plotësisht.

Torta

 1. E ndajmë brumin në 2 copa te barabarta
 2. Lardheni holle nje cope brumi dhe vendoseni ne nje tepsi te shtruar me leter furre.
 3. Shperndani mbi te mbushjen.
 4. Qeni pjesen e dyte te brumit, mbuloni mbushjen me te dhe shtypni skajet. mirë së bashku.
 5. Gruajeni tortën me vezë të rrahur.
 6. Pjekim tortën me fletë në 180°C për 30 deri në 35 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tavë
 • tas
 • pemë
 • furçë kuzhine
 • rrahës