Tortë me gëzof qiellor me mandarina, krem, beze dhe bajame

Tortë me gëzof qiellor me mandarina

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 215 minuta

Një bazë me gëzof të bërë nga pandispanja, një mbushje me gëzof me mandarina frutash dhe krem dhe sipër një marengë të ëmbël krokante me bajame të pjekura! Torta qiellore është një ëndërr e vërtetë dhe perfekte për një pasdite kafeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me gëzof qiellor me mandarina
Tortë me gëzof qiellor me mandarina

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 215 minuta

Një bazë me gëzof të bërë nga pandispanja, një mbushje me gëzof me mandarina frutash dhe krem dhe sipër një marengë të ëmbël krokante me bajame të pjekura! Torta qiellore është një ëndërr e vërtetë dhe perfekte për një pasdite kafeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Receta me video | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumi

 • 100 g gjalpë, i butë
 • 80 g sheqer
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • Aromë limoni, sipas dëshirës
 • 4 të verdha veze
 • 125 g miell
 • ½ f. Pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • 4-6 lugë qumësht

Meringë

 • 4 të bardha veze
 • 150 g sheqer
 • 1 majë kripë
 • 80 g bajame me flakë

Mbushje

 • 2 kanaçe mandarina
 • 20 g sheqer
 • 400 g krem, i ftohtë
 • 1-2 lugë San Apart
 • 1 lugë ekstrakt vanilje

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Ngrohni furrën në 180 gradë në nxehtësinë e sipërme/të poshtme.
 2. Rrihni gjalpin, sheqerin, sheqer vaniljen dhe aromën e limonit derisa të bëhet krem. qumështin dhe përziejeni mirë.
 3. Mielli, pluhuri për pjekje dhe kripë në një tas.
 4. Sitoni përzierjen e miellit në përzierjen e vezëve dhe gjalpit.
 5. Përzieni për të formuar një brumë të butë. Nëse brumi është shumë i fortë, mund të shtohet edhe pak qumësht.
 6. Rreshtoni 2 tepsi me letër furre ose lyejini me yndyrë.
 7. Gjysmën e brumit dhe derdhni në dy format e pjekjes.
 8. Vendosni bazat njërën në të verdhë të lehtë pas tjetra në raftin e mesëm për rreth 10 minuta para pjekjes.

përziejeni marengën

 1. Rrihni të bardhat e vezëve, sheqerin dhe pak kripë me mikser derisa të jenë të forta.
 2. Përhapeni gjysmën e marengës në secilën bazë të kekut. .
 3. Përdorni një lugë gjelle për të krijuar valëzime në beze.
 4. Secili shpërndani 40 gr bajame të grira mbi beze.
 5. Pjeqini dy ëmbëlsirat njëra pas tjetrës për rreth 15 minuta në 180 gradë derisa bajamet e grira të marrin një ngjyrë kafe të lehtë. .
 6. Kekëve të pjekur ua heqim skajet me thikë.
 7. Një nga dy ëmbëlsirat Pritini 8-10 copë keku.
 8. Lërini të dy ëmbëlsirat të ftohen plotësisht.
 9. Bazën e paprerë e vendosni në një pjatë të madhe ose mbajtëse për kek.
 10. Vendosni fort një unazë keku.

Përgatisni mbushjen

 1. Mandarina n Kullojini mirë në një kullesë.
 2. Përhapeni mandarinat mbi bazën e tortës.
 3. Rrahim kremin e ftohtë së bashku me San Apart, sheqerin dhe ekstraktin e vaniljes derisa të jenë të forta.
 4. Shpërndani kremin mbi mandarinat. copat e bazës së tortës mbi kremin dhe shtypeni lehtë.
 5. E lëmë tortën qiellore në frigorifer për 2 orë.
 6. Dekorojeni me yje çokollate përpara se ta shërbeni dhe shijojeni.

Për marengën, tasi dhe rrahjet e blenderit duhet të jenë plotësisht të pastra; dmth pa yndyrë dhe pa gjurmë të verdhë veze, përndryshe të bardhat e rrahura nuk do të kenë sukses. Meringa e sipërme është prerë tashmë në copa para se të mblidhet torta e qiellit, kjo parandalon që bezeja të thyhet kur torta pritet.

Vegla

 • Tasi
 • Përzierëse dore
 • Sita e miellit
 • Tavë në formë pranvere Ø 24 cm
 • Letër për pjekje
 • Lugë
 • Pjatë keku ose pjatë e madhe
 • Unazë keku
 • Spatula kuzhine