Tortë me gjalpë me bajame dhe krem nga forma

Tortë me gjalpë me bajame dhe krem nga forma

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Torta klasike me gjalpë e bërë nga brumi i majave është në mënyrë fantastike me gëzof dhe i spërkatur me bajame të shijshme të grira për t’u shkrirë! Torta është e thjeshtë por gjithmonë e shijshme! Brumi i majasë është me gëzof dhe i lehtë dhe ka shije qiellore me sheqer dhe bajame sipër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me gjalpë me bajame dhe krem nga forma
Tortë me gjalpë me bajame dhe krem nga forma

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Torta klasike me gjalpë e bërë nga brumi i majave është në mënyrë fantastike me gëzof dhe i spërkatur me bajame të shijshme të grira për t’u shkrirë! Torta është e thjeshtë por gjithmonë e shijshme! Brumi i majasë është me gëzof dhe i lehtë dhe ka shije qiellore me sheqer dhe bajame sipër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 100 g qumësht
 • 3 vezë
 • 50 g sheqer
 • 20 g sheqer vanilje
 • 1 kub maja
 • 550 g miell
 • 200 g gjalpë, i zbutur
 • 1/2 lugë kripë

Mbushje

 • 100 g gjalpë i zbutur në copa
 • 50 g krem
 • 70 g bajame të rruara
 • 40 g sheqer

Udhëzime

Përgatisim brumin

 1. Trehim qumështin e ngrohtë me majanë.
 2. Shtojmë vezët, sheqerin dhe sheqer vaniljen dhe i përziejmë së bashku.
 3. I shtojmë miellin, gjalpin dhe kripën dhe i përziejmë të gjitha.
 4. E lëmë brumin të vijë i mbuluar. , në një vend të ngrohtë për rreth 45 minuta .
 5. Shtypni brumin në një tepsi të veshur me letër furre dhe lëreni të vijë për 20 minuta.
 6. Shtypni me gishta dhëmbëzat në brumë.

Për sipërimin

 1. Ngrohim gjalpin dhe kremin, lyejme mbi brum, shtojme bajamet e grira dhe sperkasim me sheqer.
 2. Pjekim kekun me gjalpe per 20 minuta ne 180°C derisa te marre ngjyre te arte.

Torta me gjalpë është veçanërisht e lëngshme nëse mbi të hidhni krem të lëngshëm ndërsa është ende i nxehtë! Torta me sheqer ngrin mirë! Mund ta shijoni tortën me gjalpë me mollë ose rrush pa fara!

Vegla

 • peshore kuzhine
 • tas
 • lugë
 • përpunues ushqimi
 • tebaka
 • letër pjekje