Tortë me karrota me krem djathi Frosting – Tortë e Pashkëve

Tortë me karrota me krem djathi Frosting - Tortë e Pashkëve

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 480 minuta

Kjo tortë me karota ka shije të lagësht dhe tepër të shijshme! Tortës mbulohet me krem djathi të ëmbël dhe zbukurohet me karota të vogla marzipan, perfekte për Pashkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me karrota me krem djathi Frosting - Tortë e Pashkëve
Tortë me karrota me krem djathi Frosting - Tortë e Pashkëve

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 480 minuta

Kjo tortë me karota ka shije të lagësht dhe tepër të shijshme! Tortës mbulohet me krem djathi të ëmbël dhe zbukurohet me karota të vogla marzipan, perfekte për Pashkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200g miell integral
 • 100g sheqer, kafe
 • 300g karrota
 • 75ml vaj
 • 75ml lëng portokalli, ose lëng karrote
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë kanellë
 • 50g rrush të thatë, ose boronicë
 • 50 g arra

Frosting

 • 250 g krem djathi, p.sh. B. Mascarpone
 • 100 g gjalpë, i zbutur
 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 pako sheqer vanilje
 • 2 lugë çaji lëng limoni

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Përzieni përbërësit e thatë (miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje dhe kanellën).
 2. Kapini imët karotat dhe i përzieni me vajin në përbërësit e thatë.
 3. Shtoni boronicat, arrat e grira dhe lëngun e karotës dhe brumin e gatuajmë në brumë.
 4. Hidhni brumin në një tepsi të vogël, të lyer me yndyrë dhe me miell dhe piqeni për rreth 45-50 minuta në 160 gradë. mascarpone.
 5. Shtoni sheqerin pluhur, sheqer vaniljen dhe lëngun e limonit dhe vazhdoni ta rrahni derisa sheqeri të tretet.
 6. Mbajeni kremin të ftohtë derisa të jeni gati për përdorim.
 7. Prejeni tortën me karrota në gjysmë horizontalisht dhe kremin e shtroni në fund. shtrese.
 8. Mbulojme me peten e dyte dhe lyejme kekun me kremin e mbetur .

Torta me karrota mund të zbukurohet me karota marzipan dhe të spërkatet me arra të grira.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas perzierje
 • pushformë tepsi
 • spatula
 • lugë
 • thikë