Tortë me karrota me lepur pashkë me arra, fasule çokollatë dhe kokos

Tortë me karrota me lepur pashkë me arra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një ëmbëlsirë e ëmbël me tortë me karota të lëngshme dhe me arra për Pashkë. Torta me lepur të Pashkëve është shumë e lehtë dhe e shpejtë për t’u bërë. Mbushja me kokos të grirë dhe kokrra çokollate shumëngjyrëshe i bën sytë e fëmijëve të shkëlqejnë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me karrota me lepur pashkë me arra
Tortë me karrota me lepur pashkë me arra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një ëmbëlsirë e ëmbël me tortë me karota të lëngshme dhe me arra për Pashkë. Torta me lepur të Pashkëve është shumë e lehtë dhe e shpejtë për t’u bërë. Mbushja me kokos të grirë dhe kokrra çokollate shumëngjyrëshe i bën sytë e fëmijëve të shkëlqejnë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 260 g karrota, të grira imët
 • 100 g ladyfingers
 • 5 vezë
 • 125 g lajthi, të bluara
 • 125 g bajame, të bluara
 • 120 g sheqer
 • 1/2 lugë kanellë
 • 1 fq. Pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • Vaj kokosi, për lyerje

Mbushje

 • 2 lugë sheqer pluhur, për krem
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë kokos të grira
 • 50g kokrra çokollatë
 • çokollatë, për zbukurim

Udhëzime

Brumi

 1. Ngrohni furrën në 150°C/350°F/150°C/350°F.
 2. Lyejeni një tepsi pjekjeje lepurash me vaj kokosi.
 3. Bluani gishtat e zonjave në blender.
 4. Ndani vezët.
 5. Vendosni karrotat e grira ne nje ene per perzierje.
 6. Karotave i shtojme te verdhat e vezes, lajthite, bajamet, thërrimet e biskotave, sheqerin, kanellen dhe pluhurin per pjekje dhe i trazojme mire.
 7. Rrihim te bardhat e vezes me pak kripe derisa i ngurtë.
 8. Me një shpatull, palosni të bardhat e vezëve në brumin e karotës.
 9. Vendoseni brumin në tepsi dhe lëreni.
 10. Lëreni tortën me karrota të ftohet pak në tepsi.
 11. E heqim nga forma dhe e lemë të ftohet plotësisht.

Mbushja

 1. Për kremin, përziejmë pluhurin e sheqerit me lëngun e limonit derisa të bëhet një masë homogjene.
 2. Përhapeni kremin hollë mbi veshët e lepurushit, si dhe sytë dhe hundën.
 3. Zbukuroni veshët e lepurit me kokrra çokollatë.
 4. Zbukuroni sytë dhe feçkën me kokrra çokollatë dhe çokollatë.
 5. Dekoroni veshët e lepurit me kokos të grirë Spërkateni dhe ke mbaruar d ai lepurushi i Pashkëve!

Vegla

 • Blender
 • Grater
 • Tasi perzieres
 • Mikser dore
 • Tapsi per pjekje lepurushi te pashkeve
 • Spatula kuzhine
 • Furçe kuzhine