Tortë me kokrra të kuqe e bërë nga rrush pa fara me kuark vanilje

6 persona | 70 minuta

Torta me kokrra të kuqe e bërë nga rrush pa fara e zezë dhe e kuqe ka shije si verë! Brumi i thërrmuar shkurton një figurë të imët me kuarkun kremoz të vaniljes dhe plotësohet me manaferrat freskuese me fruta.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tortë me kokrra të kuqe e bërë nga rrush pa fara me kuark vanilje
Tortë me kokrra të kuqe e bërë nga rrush pa fara me kuark vanilje

6 persona | 70 minuta

Torta me kokrra të kuqe e bërë nga rrush pa fara e zezë dhe e kuqe ka shije si verë! Brumi i thërrmuar shkurton një figurë të imët me kuarkun kremoz të vaniljes dhe plotësohet me manaferrat freskuese me fruta.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Brumë

 • 200 g miell
 • 75 g gjalpë, i zbutur
 • 50 g sheqer
 • 1 vezë
 • 20 ml qumësht

Mbushje

 • 250 ml qumësht
 • 250 g quark me pak yndyrë
 • 50 g sheqer
 • 1 e verdhë veze
 • 100 gr rrush pa fara e kuqe, e zezë
 • 1 pako pluhur pudingu vanilje
 • 50 ml vaj
 • 1 lugë lëkure limoni

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Përzieni gjalpin e zbutur, sheqerin dhe vezën.
 2. Shtojini gradualisht qumështin.
 3. Grumbulloni me miell.
 4. Mbulojeni brumin me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 1 orë.
 5. Në ndërkohë, lani rrush pa fara dhe lexoni.
 6. Nxehni furrën në 160 gradë.
 7. E shtrini brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 8. Brumin e mbështjellë e vendosni në tepsi dhe shtypni buzët.

Përgatitni mbushja

 1. E verdha e vezes, kuarku, sheqeri, Hidhni vajin, qumeshtin dhe pluhurin e kremit ne nje ene.
 2. I trazoni me mikser derisa te behet nje mase e njetrajtshme. perzierja ne tepsi per tarte.
 3. Përhapeni rrush pa fara sipër.
 4. Tartë me kokrra të kuqe në 160 gradë ajri qarkullues E pjekim për rreth 45 minuta.
 5. Tartën me manaferra e zbukurojmë me rrush pa fara të freskëta dhe shijojeni!

Nëse tarta tashmë po skuqet sipër, thjesht mbulojeni me letër pjekjeje.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • rul
 • tavë tartë

nbsp;