Tortë me kos me gëzof me mjedra dhe krem djathi krem

Tortë me kos me gëzof me mjedra dhe krem djathi krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo tortë super me gëzof dhe thjesht e shijshme me kos me mjedra është e mrekullueshme për një filxhan çaj. Mbushja freskuese e kremës së djathit me mjedra të freskëta e bën pandispanjen perfekt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Tortë me kos me gëzof me mjedra dhe krem djathi krem
Tortë me kos me gëzof me mjedra dhe krem djathi krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo tortë super me gëzof dhe thjesht e shijshme me kos me mjedra është e mrekullueshme për një filxhan çaj. Mbushja freskuese e kremës së djathit me mjedra të freskëta e bën pandispanjen perfekt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Torta

 • 300 g miell
 • 1 filxhan sheqer
 • 3 vezë
 • 200 g kos të thjeshtë grek
 • 3/4 filxhan vaj vegjetal
 • 2 lugë çaji shurup trëndafili
 • 1 1/2 lugë pluhur pjekje
 • 1/2 lugë kripë
 • 2 gota mjedra, të freskëta

Frosting

 • 100 gr krem djathi
 • 30 gr gjalpë i zbutur
 • 30 gr sheqer pluhur
 • 40 ml shurup trëndafili
 • gjethe mente, për zbukurim

Udhëzime

 1. Nxehim furrën në 170 gradë.
 2. Me një mikser në temperaturë të lartë, rrahim vezët, sheqerin dhe shurupin e trëndafilit derisa të zbuten dhe të lehtë, rreth 5 minuta.
 3. Shtojeni ngadalë vajin vegjetal në një rrjedhë të hollë, duke e rrahur vazhdimisht.
 4. Përzieni miellin e situr me pluhurin për pjekje dhe kripën.
 5. Kur vaji të jetë përzier mirë me masën e vezëve, ulni shpejtësinë e mikserit.
 6. Shtoni kosin në tre grupe duke alternuar me përbërësit e thatë. Thjesht përzieni shkurtimisht.
 7. Vëreni pak mjedra mënjanë për zbukurim, pjesën tjetër e lyeni me kujdes në brumë me një shpatull.
 8. Brumin e derdhni në një tepsi të veshur me letër furre.
 9. E pjekim kekun me kos për rreth 60 minuta , me pas ne tepsi E leme te ftohet.
 10. Për kremin: shoshitim sheqerin pluhur dhe i përziejmë kremin e djathit, gjalpin dhe shurupin e trëndafilit deri sa të bëhet një masë. largohet para se të shërbehet.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • sitë mielli
 • spatula
 • tavë buke