Tortë me kumbulla me bajame, pecan dhe kanellë

Tortë me kumbulla me bajame

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë e shpejtë për një tortë me kumbulla që është ideale për ditët e ngrohta të fundit të verës. Kumbullat me lëng kanë një shije të këndshme të thartë dhe shkojnë mirë me pekanët e pjekur dhe brumin disi të fortë të bajameve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me kumbulla me bajame
Tortë me kumbulla me bajame

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një recetë e shpejtë për një tortë me kumbulla që është ideale për ditët e ngrohta të fundit të verës. Kumbullat me lëng kanë një shije të këndshme të thartë dhe shkojnë mirë me pekanët e pjekur dhe brumin disi të fortë të bajameve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 240g kumbulla të thata pa kokrra, të prera në katërsh
 • 220g bajame të bluara
 • 1 filxhan miell
 • 120g gjalpë, i zbutur
 • 1/3 filxhan sheqer
 • 3 vezë
 • kanellë sipas dëshirës
 • 40g pekana
 • 20 gr bajame me theks

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 175 °C.
 2. Përzieni bajamet me miellin në një tas.
 3. Në një tas të veçantë, përdorni një mikser për të përzier gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhet krem.
 4. Përzieni vezët. në një kohë.
 5. Bajamet Shtoni përzierjen e miellit dhe përziejeni që të formohet një brumë i njëtrajtshëm.
 6. Hidhni brumin në tavën e përgatitur.
 7. Shpërndani kumbullat mbi brumë.
 8. Spërkatni me kanellë. ngjitur me kumbullat.
 9. Spërkateni me bajame të grira .
 10. Pjekim tortën me kumbulla për 45 minuta në 175°C.
 11. Kekun e përfunduar e heqim nga furra dhe e lëmë të ftohet në formë për 15 minuta.

Vegla

 • Tapsi e vogel katrore per pjekje
 • Tasi
 • Mizers dore
 • Parchpaper
 • Spatula