Torte me kumbulla me beze, kokos dhe bajame

Torte me kumbulla me beze

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Një tortë e mrekullueshme me kumbulla me beze! Një brumë i shijshëm, mesatarisht i ëmbël, me lëkurë limoni dhe kokos të grirë që i japin një prekje të veçantë. Ka një shtresë me lëng kumbulle në mes me një notë pak tartë që kombinohet në mënyrë të përkryer me marengën e bajames së ëmbël. Shija është vërtet e pasur!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Torte me kumbulla me beze
Torte me kumbulla me beze

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Një tortë e mrekullueshme me kumbulla me beze! Një brumë i shijshëm, mesatarisht i ëmbël, me lëkurë limoni dhe kokos të grirë që i japin një prekje të veçantë. Ka një shtresë me lëng kumbulle në mes me një notë pak tartë që kombinohet në mënyrë të përkryer me marengën e bajames së ëmbël. Shija është vërtet e pasur!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 150 g miell
 • 1 lugë lugë pluhur pjekje
 • ½ lugë kripë
 • 150 g gjalpë, i zbutur
 • 100 g sheqer
 • 1 lugë ekstrakt vanilje, ose sheqer vanilje
 • 1 lugë lëvore limoni, e grirë
 • 4 luge kokos te grira
 • 4 te verdha veze
 • 100 ml qumesht

Mbushja

 • 450-500 gr kumbulla te pjekura
 • 2 luge sheqer
 • 1 luge sheqer vanilje
 • 1-2 luge niseshte
 • Meringe

  • 4 veze të bardha
  • 1 majë kripë
  • 1 lugë çaji lëng limoni
  • 200 gr sheqer pluhur
  • 1 lugë niseshte misri
  • 60 gr bajame të grira, të thekura

  Udhëzime

  Përgatisni brumin

  1. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën veç e veç.
  2. Në një enë të madhe rrihni gjalpin e zbutur, sheqerin dhe ekstraktin e vaniljes me shpejtësi mesatare-të lartë derisa të bëhen me gëzof.
  3. Shtoni gradualisht të verdhat e vezëve dhe përzieni mirë.
  4. Lekurën e limonit dhe shtoni kokosin e grirë.
  5. Më pas shtoni gjysmën e masës së miellit, përzieni pak dhe hidhni qumështin.
  6. Shtoni masën e mbetur të miellit dhe punojeni në një brumë të butë, por mos e teproni. perziejme ose brumi do te behet i ngurte dhe i thate.
  7. Nje tave per pjekje Rrihet me leter per pjekje.
  8. Kap brumin ne menyre te barabarte.
  9. Pjekim ne furre te parangrohur ne 180 grade per 25-30 minuta.

  Pergatisim mbushjen dhe marengen

  1. Prisni kumbullat në feta.
  2. Përzieni sheqerin, sheqer vaniljen dhe përziejini me niseshte misri.
  3. Shtoni një majë kripë dhe një lugë çaji lëng limoni në të bardhën e vezës.
  4. Rrihni gjithçka derisa të jetë e fortë.
  5. Së fundi, shotë në një lugë çaji niseshte misri dhe përzieje shkurt .
  6. Shtoni bajamet dhe i trazoni butesisht me nje shpatull.
  7. Nxeheni furren ne 200 grade.
  8. Siper kekut vendosini kumbullat.
  9. Siper shtroni marengen.
  10. Bejme disa maja me pjesa e pasme e nje luge.
  11. Den Piqeni kekun e kumbullave edhe per 35 minuta ne 200 grade.
  12. E lini kekun e perfunduar te ftohet ne tepsi per rreth 20-30 minuta.
  13. Më pas hiqeni letrën me kujdes dhe lëreni kekun të ftohet plotësisht. .

  Vegla

  • tas
  • mikser dore
  • tavë pjekje
  • lugë
  • letër pergamene