Tortë me kumbulla me fruta me marzipan dhe puding vanilje

6 persona | 80 minuta

Torta Mirabelle është një domosdoshmëri gjatë verës. Ky kombinim qiellor i brumit të thërrmuar, frutave të ëmbla të verdha dhe një lustër me marzipan dhe puding vanilje ka shije të mrekullueshme!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tortë me kumbulla me fruta me marzipan dhe puding vanilje
Tortë me kumbulla me fruta me marzipan dhe puding vanilje

6 persona | 80 minuta

Torta Mirabelle është një domosdoshmëri gjatë verës. Ky kombinim qiellor i brumit të thërrmuar, frutave të ëmbla të verdha dhe një lustër me marzipan dhe puding vanilje ka shije të mrekullueshme!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Pasta me kore te shkurtra

 • 50 g bajame te bluara
 • 40 g niseshte misri
 • 160 g miell
 • 4 luge sheqer vanilje
 • 1 maje kripe
 • 90 g gjalpe, te prera ne copa
 • 1 veze

Glaze

 • 75 ml qumësht
 • 75 ml qumësht i kondensuar
 • 60 g marzipan
 • 2 lugë puding vanilje
 • 2 lugë amaretto

Mbushje

 • 3 lugë bajame të bluara
 • puding pluhur, puding i mbetur vanilje
 • 700 g kumbulla mirabelle

Udhëzime

Përgatitja e brumit të shkurtër

 1. Vendosni miellin, bajamet, niseshte misri, sheqer vanilje, majë kripë dhe copa gjalpi në një procesor ushqimi.
 2. Përpunoni gjithçka në një masë të njëtrajtshme dhe të thërrmueshme.
 3. Përzieni vezën mirë.
 4. Mbulojeni brumin me film ushqimor për 30 minuta. Lëreni të ftohet.
 5. Lëreni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell dhe vendoseni në tepsi.
 6. Formoni një buzë dhe shponi bazën e pastës me një pirun.
 7. Më pas lëreni të ftoheni përsëri.

Përgatisni pjesën e sipërme dhe kremin

 1. Lani kumbullat Mirabelle, përgjysmoni dhe grijini.
 2. Për glazurën: përzieni mirë me një blender dore marzipanin, qumështin e kondensuar, qumështin, amaretton dhe 2 lugë gjelle pluhur pudingu me vanilje. .
 3. Përzieni bajamet e bluara me pluhurin e mbetur të pudingut.
 4. Përhapeni në mënyrë të barabartë mbi bazën e përgatitur të pastiçerisë.
 5. Sipër vendosni kumbullat Mirabelle dhe mbi të hidhni brymën.
 6. Pjekim gjysmën e poshtme të kekut me kumbulla në furrë. në 220 C për rreth 35 minuta.
 7. Lëreni të ftohet dhe spërkateni me sheqer pluhur përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tavë për pjekje
 • film ngjitës
 • pirun
 • rul
 • blender dore
 • gotë për përzierje