Tortë me kumbulla të lehta me kakao, gjalpë dhe vezë

Tortë me kumbulla të lehta me kakao

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ky me vezë është i shpejtë dhe i lehtë për t’u bërë. Brumi i thjeshtë përgatitet me kakao dhe vezë dhe kumbullat me lëng plotësojnë njëra-tjetrën mrekullisht në brumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me kumbulla të lehta me kakao
Tortë me kumbulla të lehta me kakao

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ky me vezë është i shpejtë dhe i lehtë për t’u bërë. Brumi i thjeshtë përgatitet me kakao dhe vezë dhe kumbullat me lëng plotësojnë njëra-tjetrën mrekullisht në brumë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 125 g gjalpë
 • 3 vezë
 • 70 g sheqer pluhur
 • 120 g miell
 • 30 g niseshte misri
 • ½ f. Pluhur pjekje
 • 2 lugë kakao për pjekje
 • 80 ml vezë
 • 800 g kumbulla
 • sheqer pluhur

Udhëzime

 1. Kini kumbullat përgjysmë dhe me gurë.
 2. Ndajini vezët.
 3. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta.
 4. Përziejini gjalpin e zbutur me të verdhat e vezëve dhe sheqerin pluhur derisa të bëhet krem.
 5. Përzieni miellin e përzier. me pluhurin për pjekje, niseshtenë dhe vezët.
 6. Palosni të bardhat e vezëve të rrahura.
 7. Qeni gjysmën e brumit në një tepsi të lyer me yndyrë.
 8. Përzieni pluhurin e kakaos në gjysmën tjetër të brumit.
 9. Shpërndani të errët brumin mbi brumin e lehtë dhe lëreni me një shpatull.
 10. Vendosni gjysmat e kumbullave mbi tortë .
 11. Pjekim kekun me kumbulla në 160° për rreth 30 minuta.
 12. Lëreni kekun me kumbulla të ftohet dhe pudrosni me sheqer pluhur .

Vegla

 • peshore kuzhine
 • tas per perzierje
 • mikser dore
 • tave per pjekje
 • spatula kuzhine
 • shaker sheqeri me krem