Tortë me lëng banane me gjalpë, vezë dhe gjizë

Tortë me lëng banane me gjalpë

Kjo e thjeshtë është shumë e lëngshme, freskuese dhe tepër e shijshme. Torta ka një erë shumë aromatike të bananeve dhe ka shije veçanërisht të shijshme me një krem të ajrosur.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 150 gr gjalpë, plus për lyerje
 • 200 gr sheqer
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • 4 vezë
 • 250 gr gjizë
 • 300 gr miell
 • 1 lugë pluhur për pjekje
 • 1-2 banane

Udhëzimet

 1. Nxehni furrën në temperaturën 190°C në nxehtësinë e sipërme/poshtë.
 2. Lyejmë një tepsi të rrumbullakët me gjalpë.
 3. Me anë të mikserit rrihni gjalpin e butë me sheqerin dhe sheqer vaniljen derisa të bëhet i lehtë dhe kremoz.
 4. Shtoni vezët pak nga pak duke i trazuar.
 5. Përzieni gjizën me përzierjen e vezëve.
 6. Sitni miellin, përzieni me pluhurin për pjekje.
 7. Përzieni gradualisht në masën e vezëve dhe djathit.
 8. Përzieni për të formuar një edhe brumin.
 9. Qrojini bananet dhe pritini në feta.
 10. Lart Përhapeni mbi pjesën e poshtme të tepsisë.
 11. Hidhni brumin në tepsi. cheesecake në furrën e nxehur përafërsisht 30-40 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.
 12. E heqim nga furra dhe e lëmë të ftohet në tepsi.
 13. Kthejeni përmbys në një tela. shërbej.

Utils

 • peshore kuzhine
 • lugë çaji
 • lugë gjelle
 • enë e rrumbullakët për pjekje
 • tas
 • blender ose përpunues ushqimi
 • spatula
 • dërrasë prerës
 • thikë

Këshilla

Torta me banane ka shije më të mirë kur është e ftohur mirë.

Recetat e fundit