Tortë me lëng kumbulle e bërë nga pandispanja e thjeshtë me kanellë

8 persona | 40 minuta

Një shije e lëngshme ka fruta dhe pak të thartë. Torta përbëhet nga një brumë me gëzof dhe është shumë e lehtë për t’u përgatitur.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tortë me lëng kumbulle e bërë nga pandispanja e thjeshtë me kanellë
Tortë me lëng kumbulle e bërë nga pandispanja e thjeshtë me kanellë

8 persona | 40 minuta

Një shije e lëngshme ka fruta dhe pak të thartë. Torta përbëhet nga një brumë me gëzof dhe është shumë e lehtë për t’u përgatitur.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 vezë
 • 1 f. sheqer vanilje
 • 130 g sheqer
 • 60 ml vaj
 • 230 g miell
 • 1 f. Pluhur pjekje
 • 200 ml dhallë
 • 400 g kumbulla
 • 1 lugë kanellë, për spërkatje
 • 1 lugë sheqer, për spërkatje

Udhëzime

 1. Përziejini vezët me sheqer vaniljen dhe sheqerin.
 2. Përzieni vajin dhe shtoni miellin me pluhurin për pjekje, gatuajeni gjithçka.
 3. Në fund hidhni dhallën dhe përzieni gjithçka që të formohet një brumë.
 4. Hidhni brumin në një Tepsi e shtruar me leter furre .
 5. Kumbullat i lani me gurë dhe i shpërndani mbi brumë.
 6. Spërkatni kumbullat me kanellë dhe sheqer.
 7. Pjekim kekun me kumbulla në furrë të parangrohur në 180 gradë për rreth 30 minuta .

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • tepsi në formë pranvere
 • thikë