Tortë me lëng limoni me fara lulekuqe, pluhur sheqeri pluhur dhe lëng limoni

Tortë me lëng limoni me fara lulekuqe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo e shijshme me një shtresë pluhuri pluhur sheqeri është e butë, e lagësht dhe thjesht ka shije qiellore. Lëngu i saposhtrydhur i limonit dhe lëkura e grirë i japin tortës një aromë tepër freskuese dhe farat e lulekuqes e bëjnë atë një kënaqësi të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me lëng limoni me fara lulekuqe
Tortë me lëng limoni me fara lulekuqe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo e shijshme me një shtresë pluhuri pluhur sheqeri është e butë, e lagësht dhe thjesht ka shije qiellore. Lëngu i saposhtrydhur i limonit dhe lëkura e grirë i japin tortës një aromë tepër freskuese dhe farat e lulekuqes e bëjnë atë një kënaqësi të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

Brumi

 • 175 g gjalpë
 • 2 limonë, të padepiluar
 • 225 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekjeje
 • ½ lugë çaji kripë
 • 165 g sheqer
 • 3 vezë
 • 2 lugë fara lulekuqe
 • 175 ml qumësht

Frosting

 • 2 lugë gjelle qumësht
 • 120 ml sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Udhëzime

 1. Përzieni brumin së bashku
 2. Ngrohni furrën në 180°C në nxehtësinë e sipërme/në poshtme.
 3. Lyeni një tepsi për petë me gjalpë.
 4. Lani limonët në ujë të nxehtë dhe fërkojini ato.
 5. Kapni lëkurën e limonit një rende të imët.
 6. Lëngu i limonit me një Shtrydhni shtrydhësin e agrumeve.
 7. Sitni miellin, përzieni me kripë dhe pluhur për pjekje.
 8. Rrihni gjalpin e butë dhe sheqerin me një rrahëse derisa sheqeri të tretet.
 9. Përzieni në vezë një nga një.
 10. Farat e lulëkuqes, 2 lugë. Shtoni lëngun e limonit dhe lëkurën e grirë të limonit në përzierjen e vezëve dhe gjalpit dhe përzieni. Tepsi per pete.
 11. E pjekim kekun ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 50 -E pjekim per 55 minuta.
 12. Nxirreni kekun e perfunduar nga furra dhe e leme te ftohet pak ne tepsi.
 13. Më pas kthejeni nxirreni nga tepsi dhe e leme te ftohet plotesisht ne nje tela.
 14. Pergatisim kremin
 15. Sheqer pluhur me 2 luge qumesht dhe 1 luge gjelle leng limoni ne nje tas te vogel me rrahje.
 16. E hidhni kremin mbi kekun me limon.
 17. Sperkateni kekun me limon me farat e lulekuqes dhe servireni me kafe ose caj.

Der ist ganz einfach zubereitet und hält sich gut 2-3 Tage frisch.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • lugë çaji
 • tavë buke
 • rende
 • shtrydhëse frutash e perimesh agrume
 • enë për përzierje
 • blender
 • sitë
 • tas
 • rrahje