Tortë me lëng Linzer me bajame dhe reçel

Tortë me lëng Linzer me bajame dhe reçel

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kjo është një ëmbëlsirë klasike austriake, e quajtur sipas qytetit austriak të Linzit. Është një kek i bërë nga një brumë arra shumë i butë, i thërrmuar, me nuanca limoni dhe bajamesh, i cili lyhet me reçel dhe mbulohet me brumë grilë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me lëng Linzer me bajame dhe reçel
Tortë me lëng Linzer me bajame dhe reçel

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kjo është një ëmbëlsirë klasike austriake, e quajtur sipas qytetit austriak të Linzit. Është një kek i bërë nga një brumë arra shumë i butë, i thërrmuar, me nuanca limoni dhe bajamesh, i cili lyhet me reçel dhe mbulohet me brumë grilë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pite, tortë | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 250 g miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 200 g bajame, të bluara
 • 250 g gjalpë, të ftohtë, të copëtuar
 • 80-90 g sheqer
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë lëvore limoni
 • 2-3 pika
 • bajame e hidhur, aromë sipas dëshirës
 • 250 g reçel p.sh. reçel boronicë ose reçel luleshtrydhe
 • 1 e verdhë veze, për larje
 • 1-2 lugë qumësht, për larje
 • 20 gr bajame me flakë, për spërkatje

Udhëzime

 1. Grumbulloni miellin, pluhurin për pjekje, bajamet, gjalpin, sheqerin, kanellën, lëkurën e limonit dhe aromën e bajames së hidhur në procesorin e ushqimit.
 2. Formoni brumin në një top dhe vendoseni në frigorifer për rreth 50 minuta.
 3. Ngroheni furrën në 180°
 4. Rreshtoni një tavë me letër pjekjeje.
 5. Ndajeni brumin në gjysmë. Njëra gjysma duhet të jetë pak më e madhe.
 6. Lëreni pjesën më të vogël të brumit në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 7. Vendoseni brumin në tavën e përgatitur me susta, duke tërhequr një skaj.
 8. Përhapeni reçelin mbi brumë.
 9. The copa më e vogël e brumit hapet gjithashtu.
 10. Përdorni një rrotë pastiçerie për t’i prerë në shirita të hollë.
 11. Rregulloni këto shirita në formë grilë në shtresën e reçelit. buza e fundit e kekut.
 12. Një të verdhë veze dhe qumësht në një tas të vogël Përziejini së bashku.
 13. Mbërtheni brumin e tortës me të.
 14. Spërkatni skajet e tortës me bajame të grira.
 15. Pjekim Linzertorte për 25 – 30 minuta.
 16. Lëreni të ftohet dhe shijojeni me kafe ose çaj gjatë sezonit të Ardhjes.

Tradicionalisht, receta Linzer Torte përdor lajthi, por torta është bërë prej kohësh me arra dhe bajame. Linzertorte shijon edhe më mirë të nesërmen pasi të jetë zhytur.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Rul brumi
 • Tapsi për pjekje
 • Letër për pjekje
 • Tasë
 • Furçë kuzhine
 • Film ngjitës