Tortë me lëng mandarinë me salcë kosi me çokollatë

Tortë me lëng mandarinë me salcë kosi me çokollatë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo tortë me salcë kosi me mandarinë është kremoze, me fruta dhe e shijshme dhe është thjesht një ëndërr dimri. Biskota e butë dhe kremi i freskët i bërë me kosi dhe krem pana, harmonizohen shumë mirë këtu dhe plotësohen nga agrumet e ëmbla dhe të tharta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me lëng mandarinë me salcë kosi me çokollatë
Tortë me lëng mandarinë me salcë kosi me çokollatë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Kjo tortë me salcë kosi me mandarinë është kremoze, me fruta dhe e shijshme dhe është thjesht një ëndërr dimri. Biskota e butë dhe kremi i freskët i bërë me kosi dhe krem pana, harmonizohen shumë mirë këtu dhe plotësohen nga agrumet e ëmbla dhe të tharta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanjë

 • 3 vezë
 • 2 lugë ujë, të nxehtë
 • 100 g sheqer
 • 1 paketë sheqer vanilje
 • 75 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekjeje
 • 75 g miell misri

Mbushje

 • 300 ml krem pana
 • 300 g salcë kosi, ose salcë kosi
 • 1-2 pako puding vanilje
 • 4-5 mandarina, ose klementina
 • çokollatë, për grirje

Udhëzime

Përgatisni biskotën

 1. Rrihni vezët me ujë të nxehtë për rreth 1 minutë.
 2. Përzieni sheqerin me sheqer vanilje dhe shtoni gradualisht tek vezët duke i trazuar dhe vazhdoni rrahjen edhe për 1-2 minuta të tjera derisa të merrni një masë të lehtë kremoze. Mass.
 3. Miell me pluhur pjekje dhe niseshte misri dhe hidhet ne perzierjen e sheqerit me veze.
 4. Rreshtoni nje tepsi me leter furre dhe mbushni pandispanjen.
 5. Pjekim pandispanjen per rreth 25 minuta ne 180 grade dhe e leme të ftohet. Prisni biskotën në gjysmë horizontalisht për të krijuar dy baza.

Përgatitni pjesën e sipërme

 1. Preni mandarinat dhe hiqni lëvozhgën.
 2. Lërini mënjanë 5-6 fetat dhe ato që mbeten i prisni në copa të vogla. I kullojme copat ne nje site.
 3. Rrahim ajken e rrahur derisa te shtohet, shtojme sheqerin, pluhurin e pudinges me vanilje dhe kosin ose salcen kosi.
 4. E perziejme mire kremin.
 5. I vendosim copat e mandarines ne krem dhe shtojme shijen e limonit. ose lekuren e limonit te grire nese deshironi.
 6. Mbi salcen e mandarines vendoseni bazen e poshtme te pandispanjes dhe e lyeni me kremin, e mbulojme me pandispanjen e dyte dhe siper e lyeme kremin e mbetur.
 7. Sperkasim cokollaten mbi salcen e mandarines kekun dhe siper me fetat e mandarines qe keni lene menjane.
 8. Keku me mandarine per Vendoseni ne frigorifer per te pakten 4 ore, me mire gjate nates.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tepsi me formë pranvere
 • letër për pjekje
 • thikë
 • sitë
 • tas
 • rende agrumesh
 • lugë