Tortë me lëng molle me trëndafila me mollë, mbushje me vanilje dhe krem

Tortë me lëng molle me trëndafila me mollë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Të mrekullueshmet duken të shkëlqyera në byrekun me mollë. Fundi me rërë dhe mbushja me mollë me dhallë dhe salcë kosi janë një ndeshje perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me lëng molle me trëndafila me mollë
Tortë me lëng molle me trëndafila me mollë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Të mrekullueshmet duken të shkëlqyera në byrekun me mollë. Fundi me rërë dhe mbushja me mollë me dhallë dhe salcë kosi janë një ndeshje perfekte.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200 g miell
 • 100 g gjalpë, i ftohtë, në copa
 • 50 g sheqer pluhur
 • 1 vezë
 • 1 majë kripë
 • 0,5 lugë pluhur pjekje
 • 1-2 pika aromatizues vanilje

Mbushje

 • 3 -4 mollë, të kuqe
 • 50 ml qumësht
 • 300 g salcë kosi
 • 100 g dhallë
 • 2-3 lugë sheqer
 • 1 fq. sheqer vanilje
 • 1 lugë niseshte

Udhëzime

Brumi

 1. Siteni miellin që të lirohet.
 2. Shtoni sheqerin pluhur, kripën, pluhurin për pjekje dhe gjalpin e ftohtë.
 3. Përzieni gjithçka në një masë të thërrmuar.
 4. Shtoni vezën dhe gatuajeni gjithçka në një top të fortë brumi.
 5. Brumë në letër Mbështilleni me fletë metalike dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.
 6. Rrotulloni brumin e ftohur në një sipërfaqe pune të lyer me miell dhe përhapeni në fund dhe anët e tepsisë së tortës.
 7. Preni copat nga pasta dhe shtypim brumin fort ne tepsi.
 8. Mbushjen e pastes e mbulojme me leter furre, i hedhim thjerrezat (ose bishtajore te tjera si bizele) qe ta peshojne.
 9. Bazen e pjekim qorre ne furre ne 180 grade per 10 minuta.
 10. Hiqni letrën e pjekjes me thjerrëzat dhe lëreni bazën e tortës të ftohet pak.

Mbushja

 1. Mollët, bërthamat e grira dhe pritini në copa shumë të holla.
 2. Vendosni copat e mollës në një pergamenë -tepa e shtruar ne rreshta me mbivendosje 7-10 ne cdo rresht.
 3. Mollët i gatuajmë me qumësht të kufizuar dhe vendoseni në furrë të nxehtë për 10-15 minuta që të zbuten dhe të jenë të lakueshme.
 4. Kur mollët të jenë ftohur pak, rrotulloni secilën rresht në një role “trëndafili”.
 5. Mbuloni trëndafilat me mollë mbi bazën e kekut të pjekur.
 6. Përzieni thartën krem me dhalle sheqer niseshte dhe sheqer vanilje ne nje ene me rrahje.
 7. Hidhni mbushjen me kujdes midis trëndafilave me mollë.
 8. Pjekim byrekun me mollë edhe për 35-40 minuta në 180 gradë.
 9. Vendosni byrekun me mollë ne tepsi e leme te ftohet plotesisht dhe e presim ne copa.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • mikser dore
 • tas per perzierje
 • teneqe per tart
 • shpatull kuzhine
 • furce kuzhine
 • rrahe
 • rul brumi