Tortë me lëng raven me lajthi – tortë me pak karbohidrate

Tortë me lëng raven me lajthi - tortë me pak karbohidrate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Sezoni i ravenit është hapur sërish dhe kështu jemi të zënë me pjekje! Torta me raven si variant me pak karbohidrate përgatitet me eritritol. Torta ka shije pak të thartë dhe me arra. Në këtë recetë, mielli i grurit zëvendësohet nga mielli i hikërrorit dhe mielli i kokosit dhe shija rafinohet mrekullisht me lajthitë e pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me lëng raven me lajthi - tortë me pak karbohidrate
Tortë me lëng raven me lajthi - tortë me pak karbohidrate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Sezoni i ravenit është hapur sërish dhe kështu jemi të zënë me pjekje! Torta me raven si variant me pak karbohidrate përgatitet me eritritol. Torta ka shije pak të thartë dhe me arra. Në këtë recetë, mielli i grurit zëvendësohet nga mielli i hikërrorit dhe mielli i kokosit dhe shija rafinohet mrekullisht me lajthitë e pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Karbohidrate të ulëta, Receta me video, Torta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400 g raven të qëruar
 • 50 g lajthi, të bluara
 • 50 g miell hikërror
 • 20 g miell kokosi
 • 20 g lajthi, të copëtuara
 • 120 g eritritol
 • 4 vezë
 • 100 g kos grek
 • 100 ml vaj luledielli
 • 2 lugë lëvozhgë psyllium
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • Vanilje, sipas dëshirës
 • Lëkurë limoni, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Rreshtoni një tavë të rrumbullakët me letër pjekjeje.
 2. Nxehni furrën në 180 gradë në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 3. Prejeni revanin e larë në copa rreth 1 cm të trasha.
 4. Ndani vezët.
 5. Të bardhat e vezëve me një majë Rrihni kripën derisa të bëhet me gëzof.
 6. Në një enë të veçantë rrihni të verdhën e vezës së bashku me 100 gr eritritol, lëkurën e limonit dhe vaniljen.
 7. Shtoni bluarjen dhe lajthitë e grira, miellin e hikërrorit, miellin e kokosit, jogurtin grek, vajin e lulediellit. , lëvozhga e psiliumit dhe pluhuri për pjekje tek e verdha e vezës.
 8. Përziejini gjithçka në një brumë të njëtrajtshëm.
 9. Palosni me kujdes të bardhat e vezëve të rrahura në brumë duke përdorur një shpatull.
 10. E vendosim brumin e tortës në tavën e përgatitur.
 11. Përhapeni raven në mënyrë të barabartë mbi të dhe shtypet pak në brumë.
 12. 20 g të mbetura Spërkasim eritritol me lajthi të grira mbi kekun me raven.
 13. E pjekim tortën në furrë për rreth 60 minuta në 180 gradë.
 14. Lëreni keku me raven ftohet dhe pritet ne copa.

Vegla

 • Springform (26 cm)
 • Parchpaper
 • Thife
 • Tabela prerës
 • Peshore kuzhine
 • Tasi
 • Mziser dore
 • Spatula