Tortë me lëng rrush pa fara e bërë nga rrush pa fara e zezë

8 persona | 55 minuta

Kjo është një tortë e shijshme verore e bërë nga rrush pa fara e zezë e freskët. Torta ka shije të ëmbël dhe ka një shije pak të thartë, e përsosur me çaj ose kafe.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tortë me lëng rrush pa fara e bërë nga rrush pa fara e zezë
Tortë me lëng rrush pa fara e bërë nga rrush pa fara e zezë

8 persona | 55 minuta

Kjo është një tortë e shijshme verore e bërë nga rrush pa fara e zezë e freskët. Torta ka shije të ëmbël dhe ka një shije pak të thartë, e përsosur me çaj ose kafe.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 150 g gjalpë
 • 200 g sheqer
 • 4 vezë
 • 180 g miell
 • 1½ lugë niseshte patate
 • 1 pako pluhur pjekje
 • 300 g rrush pa fara të zeza

Udhëzime

 1. Përzieni gjalpin e butë me sheqerin.
 2. Shtoni vezët dhe përzieni mirë.
 3. Përzieni miellin me niseshtenë dhe pluhurin për pjekje në një enë.
 4. Mbuloni një tepsi me letër pjekjeje dhe mbushni brumin.
 5. Spërkatni rrush pa fara sipër, shpërndani në mënyrë të barabartë mbi brumë dhe shtypni kokrrat lehtë me pjesën e pasme të një luge.
 6. E pjekim tortën me rrush pa fara për rreth 45 minuta në një temperaturë prej 180 °C.

Mund të kombinohet edhe me manaferra të tjera si boronicat, qershitë dhe manaferrat.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • tepsi në formë pranvere
 • lugë