Tortë me lëng të thërrmuar me kumbulla nga kallaji i bërë nga brumi me vaj kuark

Tortë me lëng të thërrmuar me kumbulla nga kallaji i bërë nga brumi me vaj kuark

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Çfarë është më mirë në fund të verës? Një tortë e freskët me kumbulla e bërë nga një brumë kuarku dhe vaji, e mbushur me grimca të shijshme arrash, ka shije të shijshme dhe është e lehtë për t’u bërë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me lëng të thërrmuar me kumbulla nga kallaji i bërë nga brumi me vaj kuark
Tortë me lëng të thërrmuar me kumbulla nga kallaji i bërë nga brumi me vaj kuark

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Çfarë është më mirë në fund të verës? Një tortë e freskët me kumbulla e bërë nga një brumë kuarku dhe vaji, e mbushur me grimca të shijshme arrash, ka shije të shijshme dhe është e lehtë për t’u bërë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë me vaj quark

 • 110 g gjalpë, i butë
 • 200 g kuark, me pak yndyrë quark
 • 45 g vaj luledielli
 • 30 g qumësht
 • 100 g sheqer
 • 1 qeskë pluhur për pjekje
 • 1 lugë aromë vanilje
 • 460 gr miell

Thërrmimi i arrave

 • 150 gr gjalpë i ftohtë
 • 150 gr sheqer
 • Kripë
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë lëvore limoni, e grirë në rende
 • 200 gr miell
 • 50 gr lajthi të bluara
 • 50 gr bajame me flake

Mbushje

 • 800-1000 g kumbulla

Udhëzime

Arra crumble

 1. Për crumble-in, në një enë vendosim gjalpin e ftohtë, sheqerin, kripën, kanellën, lëkurën e limonit, lajthitë dhe miellin dhe e trazojmë mirë.
 2. Brumin crumble e vendosim në frigorifer për 30 minuta.

vaj kuark brumë

 1. Përzieni në një tas gjalpin e butë, sheqerin, qumështin, kuarkun, vajin e lulediellit dhe aromën e vaniljes.
 2. Shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje dhe gatuajeni gjithçka në një brumë në një përpunues ushqimi.
 3. Larkojeni brumin me trashësi rreth 1 cm dhe rrafshoni vendoseni në një tepsi të mbuluar me letër pjekjeje.
 4. Kini dhe gurëtini kumbullat dhe çerekët sipas dëshirës.
 5. Vendosni mbi brumë me lëkurën e frutave poshtë.
 6. Përhapeni crumble kekun.
 7. Spërkateni me bajame të grira.
 8. Den E pjekim kekun me kumbulla në 180 gradë për rreth 50-60 minuta.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende