Tortë me manaferra e mbuluar me boronicë, mollë dhe kajsi

Tortë me manaferra e mbuluar me boronicë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Kokrrat e kuqe të tharta me një nuancë hidhësie dikur përdoreshin në mjekësinë mjekësore dhe mund të përdoren jo vetëm në reçel, por edhe në ëmbëlsira të shijshme. Nëse jeni duke kërkuar diçka ndryshe, duhet ta provoni patjetër këtë tortë me pastë me kore të shkurtra dhe një mbushje me boronicë, mollë dhe kajsi të thata.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me manaferra e mbuluar me boronicë
Tortë me manaferra e mbuluar me boronicë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Kokrrat e kuqe të tharta me një nuancë hidhësie dikur përdoreshin në mjekësinë mjekësore dhe mund të përdoren jo vetëm në reçel, por edhe në ëmbëlsira të shijshme. Nëse jeni duke kërkuar diçka ndryshe, duhet ta provoni patjetër këtë tortë me pastë me kore të shkurtra dhe një mbushje me boronicë, mollë dhe kajsi të thata.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Mbushje

 • 350 g boronicë
 • 7 lugë sheqer
 • 70 ml ujë
 • 2 lugë niseshte misri
 • 1 mollë
 • 100 g kajsi të thata

Brumë

 • 1 vezë
 • 50 g gjalpë
 • 250 ml kefir
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë sheqer
 • 250-300 g miell
 • ½ lugë pluhur pjekje

Udhëzime

Përgatisni mbushjen

 1. Zgjidhni boronicat dhe vendosini në një tenxhere.
 2. Shtoni sheqerin dhe 3 lugë ujë dhe përzieni.
 3. Lëreni përmbajtjen të ziejë në zjarr të ulët për rreth 20 minuta duke i përzier herë pas here.
 4. Më pas grijeni manaferrat .
 5. Shkrinim niseshten e misrit ne 50 ml uje te ftohte dhe shtojme ne manaferrat.
 6. Lërini të ziejnë edhe për 2-3 minuta duke i trazuar derisa masa të trashet pak.
 7. Më pas shtypni kokrrat përmes një sitini dhe lëreni të ftohet.
 8. Lëvorja e mollës dhe priteni në kubikë të vegjël.
 9. Prisni edhe kajsitë.

Përgatisni brumin

 1. Rrihni vezën me pirun në një enë.
 2. Shkrini gjalpin në mikrovalë.
 3. Nxehni pak kefirin.
 4. Përzieni gjysmën e masës së vezëve me gjalpin, kefirin, kripën dhe sheqerin.
 5. Sitoni gradualisht miellin dhe pluhurin për pjekje, përzieni dhe gatuajeni në një brumë të lëmuar.
 6. Rrotulloni brumin në një top dhe mbështilleni me film ushqimor.
 7. Afërsisht. Lëreni të pushojë në frigorifer për 15-20 minuta.
 8. Nxehni furrën në temperaturën 180°C.
 9. Vendosni me letër pjekjeje një tepsi për kek.
 10. Brumin e mbështjellë me kujdes vendosim në tepsi për pjekje të tortës, shtypim lehtë mbi bazën dhe skajet dhe presim çdo të tepërt.
 11. Përhapeni manaferrat e kulluara, mollët dhe kajsitë në brumë.
 12. Spërkateni mbushjen me sheqer nëse dëshironi. .
 13. Rrullojeni brumin e mbetur hollë dhe në të gjata të ngushta Prisni shirita.
 14. Më pas endni një grilë mbi mbushjen e frutave dhe shtypni skajet me një pirun.
 15. Në fund lyeni me vezën e mbetur të rrahur.
 16. Pjekim kek me manaferra ne furre ne 180°C per rreth 30-40 minuta .

Vegla

 • Enxhere gatimi
 • tas
 • sitë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • film ngjitës
 • tavë për kek
 • letër për pjekje
 • pemë