Torte me mjedra me fruta me fryrje kremi dhe krem

Torte me mjedra me fruta me fryrje kremi dhe krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 255 minuta

Tepër e shijshme është kremoze dhe frutash në të njëjtën kohë. Kremi plotësohet me krem fraiche dhe ka shije të mrekullueshme të freskët. Frymat e vogla të kremit brenda dhe nota frutash e mjedrës si majë e bëjnë tortën një theks të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Torte me mjedra me fruta me fryrje kremi dhe krem
Torte me mjedra me fruta me fryrje kremi dhe krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 255 minuta

Tepër e shijshme është kremoze dhe frutash në të njëjtën kohë. Kremi plotësohet me krem fraiche dhe ka shije të mrekullueshme të freskët. Frymat e vogla të kremit brenda dhe nota frutash e mjedrës si majë e bëjnë tortën një theks të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: Embëlsira | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanja

 • 2 vezë, madhësia M
 • 80 g sheqer
 • 100 g miell

Krem

 • 250 g fryrje krem, të ngrira
 • 500 g krem, të ftohtë
 • 5 lugë çaji San Apart
 • 400 g krem fraîche
 • 60 g duke ruajtur sheqerin, 2:1
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 lugë lëvore limoni
 • 100-120 g spërkatje me çokollatë, ose
 • rrufë çokollate

Mbushje

 • 300-350 g mjedra, të ngrira
 • 1 fq. Glazurë keku, e kuqe
 • 1 lugë sheqer
 • 250 ml ujë

Udhëzime

Përgatitja e pandispanjës

 1. Ngrohni furrën në 180 °C nxehtësinë e sipërme/poshtë.
 2. Rreshtoni pjesën e poshtme të një tave në formë susta me letër pjekjeje.
 3. Përzieni vezët me sheqerin në procesorin e ushqimit në nivelin më të lartë për në të paktën 5 minuta. Shosh miellin dhe palosim me kujdes me një shpatull.
 4. Mbush pandispanjen në tepsi dhe e përhapim në mënyrë të barabartë.
 5. Pjekim pandispanjen për 20 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.
 6. Më pas lëreni të ftohet plotësisht.
 7. Hqini nga tavën e formuar me susta dhe vendoseni në një pjatë keku.
 8. Mbërtheni një unazë keku.

Përgatitni kremin

 1. Përzieni kremin me sheqerin konservues, ekstraktin e vaniljes dhe lëkurën e limonit deri sa të jetë homogjen.
 2. Rrahim kremin e ftohtë me San. Ndajeni derisa të jetë e ngurtë.
 3. Hidhni në masën e kremës.
 4. Përzieni spërkatjet me çokollatë.
 5. Përzieni një shtresë të hollë kremi mbi bazën e tortës.
 6. Sipër vendosni pëllëmbët e kremit të ngrirë.
 7. Më pas lyeni kremin në të gjithë kremin fryhet.

Mbushja

 1. Vendosni mjedrat e ngrira afër njëra-tjetrës mbi kremin.
 2. Glazura e tortës me sheqer dhe ujë në një tenxhere.
 3. Vëreni të ziejë dhe hiqeni nga zjarri.
 4. Përhapeni lyejeni të kuqe mbi të gjitha manaferrat dhe lëreni të qëndrojë.
 5. e martë e vendosim kekun me mjedra ne frigorifer per te pakten 3 ore.

Për tortën me mjedër mund të përdoren edhe manaferra të tjera si manaferrat e egra ose boronicat. Torta mund të lihet edhe gjatë natës në frigorifer në mënyrë që masa e kremit të qëndrojë mirë.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • Tavë në formë pranvere 25 cm Ø
 • Spatula
 • Letër për pjekje
 • Sitë miell
 • Unazë keku
 • Tavë
 • Përzierëse dore
 • Tapa
 • Traxhik
 • Lugë