Tortë me perime me kungull i njomë, domate dhe djathë dhie

Tortë me perime me kungull i njomë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Një tortë perimesh me patëllxhan, kungull i njomë dhe domate ka shije fantastike. E përsosur si një pjatë e bukur dhe e shijshme, torta përgatitet shpejt dhe lehtë. Preshi dhe djathi i dhisë i japin tortës një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me perime me kungull i njomë
Tortë me perime me kungull i njomë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Një tortë perimesh me patëllxhan, kungull i njomë dhe domate ka shije fantastike. E përsosur si një pjatë e bukur dhe e shijshme, torta përgatitet shpejt dhe lehtë. Preshi dhe djathi i dhisë i japin tortës një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me makarona, Vegjetariane | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

Brumë

 • 225 g miell
 • 1 lugë kripë
 • 200 g gjalpë, të ftohtë
 • 1 vezë
 • 1 lugë gjelle ujë mineral

Mbushje

 • 6 domate, të vogla
 • 1 kungull i njomë, mesatar 1 patëllxhan, i vogël
 • 100 g djathë dhie
 • 100 g salcë kosi
 • 10 g presh

Udhëzime

 1. Pergatisim brumin nga perberesit dhe e leme ne frigorifer per gjysem ore.
 2. Perziejme djathin e dhise me kosin.
 3. Prisni preshin ne rrathe dhe ia shtoni kremit te djathit.
 4. Prisni kungull i njomë, patëllxhan dhe domatet në feta të holla.
 5. Rrotulloni petën, vendoseni në tepsi dhe mbushni me kremin e djathit.
 6. Rriposini fetat e perimeve me kripë, piper dhe barishte të Provence.
 7. I lyeni me vaj ulliri dhe në mënyrë alternative vendoseni në tepsi.
 8. Tartën e mbushur e pjekim në furrë për 25 minuta e pjekim në 190 gradë.
 9. Spërkateni me djathë të grirë 10 minuta para përfundimit të pjekjes.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore me grep brumi
 • Thikë
 • Tabela për prerje
 • Rulë brumi
 • Tarte tepsi
 • Thisk