Tortë me pjepër me fruta për festën e ditëlindjes së një fëmije

Tortë me pjepër me fruta për festën e ditëlindjes së një fëmije

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo tortë me pjepër e bërë nga shalqi është një tortë e mrekullueshme për festën e ditëlindjes së një fëmije. Është i shpejtë për t’u bërë, freskues dhe tepër i shijshëm. Është perfekt për ditëlindjen e parë të fëmijëve dhe është ideal në ditët e nxehta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me pjepër me fruta për festën e ditëlindjes së një fëmije
Tortë me pjepër me fruta për festën e ditëlindjes së një fëmije

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo tortë me pjepër e bërë nga shalqi është një tortë e mrekullueshme për festën e ditëlindjes së një fëmije. Është i shpejtë për t’u bërë, freskues dhe tepër i shijshëm. Është perfekt për ditëlindjen e parë të fëmijëve dhe është ideal në ditët e nxehta të verës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Embëlsira, Vegjetariane, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 shalqi, i vogël, pa fara
 • 1 grusht boronica
 • 50 g physalis
 • 1 kivi

Udhëzime

 1. Prisni shalqinin në 3-4 feta të trasha.
 2. Përdorni një thikë për të prerë përgjatë buzës së lëkurës dhe hiqni lëkurën.
 3. Rivosni fetat e pjeprit njëra mbi tjetrën në një pjatë.
 4. Prisni një pak thumba nëse dëshironi.
 5. Gjysmën e fizalisit dhe me të dekorojeni tortën me pjepër.
 6. Qëroni kivin, priteni në feta dhe më pas priteni në gjysmë ose në katërsh.
 7. Sipërim tortës me kivi dhe boronica. Përdorni kruese dhëmbësh për ta siguruar!
 8. Më mirë është të ftosh tortën me pjepër derisa të jetë gati për t’u ngrënë.

Vegla

 • thikë
 • pjatë
 • kruajtëse dhëmbësh