Tortë me rrush pa fara të zeza

6 persona | 100 minuta

Torta crumble ka shije të lëngshme për shkak të rrushit të zi dhe shtimi i lëngut të portokallit i jep tortës një shije të veçantë frutash. Manaferrat mund të variojnë sipas dëshirës – kështu krijohen një shumëllojshmëri variacionesh nga një recetë!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Tortë me rrush pa fara të zeza
Tortë me rrush pa fara të zeza

6 persona | 100 minuta

Torta crumble ka shije të lëngshme për shkak të rrushit të zi dhe shtimi i lëngut të portokallit i jep tortës një shije të veçantë frutash. Manaferrat mund të variojnë sipas dëshirës – kështu krijohen një shumëllojshmëri variacionesh nga një recetë!

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 400-450g miell
 • ½ lugë kripë
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 125ml lëng portokalli
 • 160-200g sheqer
 • 150ml vaj vegjetal, + pak për lyerje
 • 250-300g rrush pa fara
 • 2 lugë niseshte misri

Udhëzime

 1. Sitni miellin në një enë.
 2. Shtoni kripën dhe pluhurin për pjekje dhe përzieni.
 3. Në një enë tjetër hidhni lëngun e portokallit, 100 gr sheqer dhe vaj vegjetal dhe përzieni.
 4. Më pas shtoni masën e miellit në grupe dhe gatuajeni derisa të keni një brumë të lëmuar
 5. Hiqni rreth ⅓ të brumit, mbështilleni me një film ngjitës dhe vendoseni në frigorifer për rreth 30-40 minuta.
 6. Pjesën tjetër të brumit mbështilleni në film ngjitës dhe vendoseni në frigorifer.
 7. Shpëlajeni dhe kulloni rrush pa fara.
 8. Shtoni niseshtenë e misrit dhe sheqerin e mbetur dhe përzieni.
 9. Lyejeni tavën e kekut me vaj vegjetal.
 10. Hiqeni brumin nga frigoriferi.
 11. Hidhni në tepsi dhe përhapeni në mënyrë të barabartë. ; tërhiqni pak skajet.
 12. Shpërndajeni në mënyrë të barabartë mbushjen me manaferrat mbi brumë.
 13. Nxirreni pjesën tjetër të brumit nga ngrirja dhe grijeni direkt mbi mbushjen e kokrrave.
 14. Më pas tortën e pjekni në furrë me temperaturë 180 ° C për rreth 35 – Piqeni për 40 minuta.

Vegla

 • tas
 • sitë
 • film ngjitës
 • tepsi për kek
 • rende