Tortë me sfungjer iriq me salcë molle, çokollatë, spërkatje me çokollatë dhe turshi

Tortë me sfungjer iriq me salcë molle

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një iriq i lezetshëm përshtatet në mënyrë të përkryer me stinën e vjeshtës dhe jo vetëm fëmijëve e pëlqejnë atë! E thjeshta me salcë molle përgatitet shpejt dhe dekorohet shpejt pasi ftohet. Sepse gjithçka që ju nevojitet është çokollatë, spërkatje dhe shkopinj Mikado.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me sfungjer iriq me salcë molle
Tortë me sfungjer iriq me salcë molle

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një iriq i lezetshëm përshtatet në mënyrë të përkryer me stinën e vjeshtës dhe jo vetëm fëmijëve e pëlqejnë atë! E thjeshta me salcë molle përgatitet shpejt dhe dekorohet shpejt pasi ftohet. Sepse gjithçka që ju nevojitet është çokollatë, spërkatje dhe shkopinj Mikado.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia, Piqe | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanja

 • 150 g gjalpë, i zbutur
 • 70 g sheqer
 • 1 majë kripë
 • 2 vezë
 • ½ lugë çaji kanellë pluhur
 • 1 lugë lëvore limoni
 • 120 g salcë molle
 • 175 g miell
 • ½ fq. Pluhur pjekjeje

Mbushje

 • 40 g çokollatë
 • 10 g spërkatje me çokollatë
 • Sticks Mikado
 • Sytë sheqeri, ose fasule çokollate

Udhëzime

 1. Përzieni në mikser gjalpin e zbutur me sheqerin dhe pak kripë.
 2. Përzieni vezët.
 3. Shtoni kanellën, lëkurën e limonit, salcën e mollës, miellin dhe pluhurin për pjekje.
 4. Përzieni gjithçka në masë të barabartë. brumë.
 5. Një tepsi të vogël të veshur me letër pjekjeje Shtrojini.
 6. Më pas vendoseni në tavën e përgatitur.
 7. Lëreni tortën të ftohet.
 8. Preni feçkën e iriqit me thikë.
 9. Ngrohni çokollatën dhe mbuloni me të trupin e iriqit. Lëreni feçkën të ekspozuar.
 10. Zbukuroni me spërkatje me çokollatë.
 11. Kini shkopinjtë e pick-me-up dhe futini ato si thumba.
 12. Në fund vendosni sytë e sheqerit dhe kokrrat e çokollatës në feçkë si sy dhe hundë – gati!

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Tasë
 • Tavë e vogël në formë susta përafërsisht 18-20 cm ∅
 • Thikë
 • Furçë kuzhine