Tortë me shtresa të lehta e bërë nga biskota dhe salcë kosi me Raffaello

Tortë me shtresa të lehta e bërë nga biskota dhe salcë kosi me Raffaello

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Baza e ajrosur e biskotave dhe kosi freskues janë një kombinim i mrekullueshëm në këtë tortë me shtresa. Dy biskota me ngjyra të ndryshme dhe thërrimet duken fantastike në këtë tortë. Çokollatat Raffaello plotësojnë tortën në mënyrë vizuale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me shtresa të lehta e bërë nga biskota dhe salcë kosi me Raffaello
Tortë me shtresa të lehta e bërë nga biskota dhe salcë kosi me Raffaello

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Baza e ajrosur e biskotave dhe kosi freskues janë një kombinim i mrekullueshëm në këtë tortë me shtresa. Dy biskota me ngjyra të ndryshme dhe thërrimet duken fantastike në këtë tortë. Çokollatat Raffaello plotësojnë tortën në mënyrë vizuale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 250 g sheqer
 • 8 vezë
 • 300 g miell
 • 1 pako pluhur pjekjeje
 • 4 lugë kakao
 • vanilje, sipas shijes
 • 1 majë kripë

Krem

 • 400 g salcë kosi
 • 400 gr krem pana
 • 1 Pako Raffaello

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Ndani të verdhat nga të bardhat.
 2. Rrihni të bardhat e vezëve deri sa të zbuten.
 3. Përzieni sheqerin me të verdhat e vezëve, kripën dhe vaniljen derisa të bëhet kremoze.
 4. Përzieni miellin dhe pluhurin për pjekje.
 5. Të bardhat e vezëve i përziejmë në brumë
 6. E ndajmë brumin në 2 gjysma. Përzieni pluhurin e kakaos në gjysmën.
 7. Nxeheni furrën, lyeni tavën 26 cm me letër pjekje. bazat horizontalisht dhe ato të lehta dhe të errëta Grini thërrimet dhe lërini mënjanë.

Përgatisni kremin

 1. Rrahim kremin e ftohur pana deri sa të jetë i fortë. krem.

Mblidhni kekun

 1. Kremën në mënyrë të alternuar Shtroni bazat e kekut ( të lehta dhe të errëta ), filloni me bazën e lehtë.
 2. Lyrosni me krem edhe bazën e fundit dhe skajet e kekut.
 3. Përziejini thërrimet e lehta dhe të errëta dhe përhapeni mbi tortë, shtypni lehtë.
 4. Me Zbukuroni tortën me topat e mbetur Raffaello.

Sipas dëshirës mund të përdoren edhe topa Giotto.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • 2 tepsi me formë susta
 • letër për pjekje
 • ndajtoret
 • spatula kuzhine