Tortë me shtresa të lehta me krem djathi, sheqer dhe vanilje

Tortë me shtresa të lehta me krem djathi

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Ai me krem djathi ka shije të lehtë dhe ka aromë limoni dhe vanilje. Torta është bërë nga një brumë i thjeshtë me salcë kosi dhe qumësht dhe shtrohet me një krem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me shtresa të lehta me krem djathi
Tortë me shtresa të lehta me krem djathi

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Ai me krem djathi ka shije të lehtë dhe ka aromë limoni dhe vanilje. Torta është bërë nga një brumë i thjeshtë me salcë kosi dhe qumësht dhe shtrohet me një krem.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 250 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • 170 g gjalpë, i butë
 • 300 g sheqer
 • 3 vezë
 • 120 ml qumësht
 • 180 g salcë kosi
 • 1-2 lugë vaj

Krem

 • 230 g krem djathi
 • 115 g gjalpë, i zbutur
 • 125 g sheqer pluhur
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • ½ limoni
 • spërkatje me sheqer, sipas shijes

Udhëzime

Brumi

 1. Përziejmë miellin, pluhurin për pjekje dhe kripën në një enë.
 2. Përziejmë gjalpin e zbutur dhe sheqerin me mikser dore derisa të bëhet krem.
 3. Përziejmë vezët një nga një. kosi.
 4. Përzierja e miellit Hidhni në salcë kosi pjesë-pjesë dhe përzieni gjithçka në një brumë pa gunga.
 5. Lyrosni lehtë një tavë susta me diametër 15/18 cm.
 6. Hidhni ⅓ të brumit dhe shpërndajeni në mënyrë të barabartë në formë.
 7. Përgatitni bazën e brumit në 180 °C për rreth 20 minuta.
  1. Përdorni një mikser për të përzier kremin e djathit, gjalpin, sheqerin pluhur, vaniljen dhe lëngun e limonit derisa të bëhet krem.
  2. Përhapeni kremin në çdo bazë pastiçerie, vendosini bazat njëra mbi tjetrën në një pllakë torte dhe sigurojeni me nje unaze keku.
  3. Lyesim edhe skajet e kekut me krem.
  4. Keku mund te dekorohet me sperkatje sheqeri sipas deshires.
  5. Keku i shtresuar ftohet ne frigorifer per rreth 2 ore ellen.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore
 • Tavë Pranverë
 • Unazë për tortë
 • Shtrydhëse frutash e perimesh agrume
 • Spatula
 • Tabela e tortës