Tortë me thumbim bletësh me luleshtrydhe dhe bajame – tortë e lehtë verore

Tortë me thumbim bletësh me luleshtrydhe dhe bajame - tortë e lehtë verore

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Torta me thumbin e bletës është një tortë absolutisht e shijshme verore që është e mbushur me luleshtrydhe në këtë recetë. Versioni me fruta i klasikes përshtatet në mënyrë të përkryer me kohën e verës. Mbushja kremoze e kremit dhe kremit paradise plotësohet mrekullisht me biskota delikate dhe bajame të pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me thumbim bletësh me luleshtrydhe dhe bajame - tortë e lehtë verore
Tortë me thumbim bletësh me luleshtrydhe dhe bajame - tortë e lehtë verore

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Torta me thumbin e bletës është një tortë absolutisht e shijshme verore që është e mbushur me luleshtrydhe në këtë recetë. Versioni me fruta i klasikes përshtatet në mënyrë të përkryer me kohën e verës. Mbushja kremoze e kremit dhe kremit paradise plotësohet mrekullisht me biskota delikate dhe bajame të pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Receta me video | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanja

 • 4 vezë
 • 80 g sheqer pluhur
 • 1 majë kripë
 • 1 fq. Krem vanilje pluhur
 • 100 g miell
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje

Mbushje bajame

 • 100 g bajame të grira
 • 1 lugë gjelle sheqer kaf
 • 1 lugë gjelle gjalpë, i shkrirë

Mbushje

 • 400 g krem
 • 1 fq. Krem Paradise, limon ose vanilje
 • 1 lugë lëkure limoni
 • 250 g luleshtrydhe

Udhëzime

Pergatisim pandispanje me lyerje bajame

 1. Nxehni furren ne 180°C.
 2. Rrihni vezet me sheqer pluhur dhe pak kripe per rreth 8-10 minuta derisa te behet shume krem.
 3. Ne nje ene perziejme miellin , pluhurin e pudingut me vanilje dhe pluhurin per pjekje perziejme.
 4. Sitoni masen e miellit mbi perzierjen e vezeve dhe sheqerit.
 5. Paloseni me kujdes me nje shpatull.
 6. Rreshtoni fundin e taves se susta me leter furre.
 7. Hidhni brumosini në tavën e formës së pranverës.
 8. Për majën e bajameve, shpërndani sipër bajamet e grira. Përhapeni mbi pandispanjen.
 9. Spërkateni me sheqer kaf.
 10. Spërkateni me gjalpë të shkrirë. deri në 35 minuta.
 11. Lëreni pandispanjen të ftohet në formë për 10 minuta.
 12. Hiqeni nga tava me susta dhe lëreni plotësisht të ftohet.

Përgatisni mbushjen

 1. E trazojmë kremin me kremin parajsë derisa të bëhet krem.
 2. Përzieni lëkurën e limonit.
 3. Pastroni luleshtrydhet dhe pritini në gjysmë ose në katërsh sipas dëshirës.

Mblidhni tortën

 1. Prisni pandispanjen e ftohur në gjysmë horizontalisht.
 2. Përhapeni luleshtrydhet në shtresën e poshtme të kekut.
 3. Mbuloni me krem.
 4. Prejeni pak shtresën e bajameve në 8 ose 10 copa keku, por mos e prisni deri në fund.
 5. Vendosni shtresën e bajames mbi kremin dhe shtypet lehte.
 6. The thumbi i bletes E vendosim kekun ne frigorifer per 1-2 ore.

Torta me thumbin e bletës mund të modifikohet edhe me manaferra ose fruta të tjera, për shembull mjedra, boronica, qershi, pjeshkë ose kivi.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • përpunues ushqimi ose mikser dore
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • spatula kuzhine
 • ndarëse keke
 • pushoreform tepsi
 • letër për pjekje
 • server keke