Tortë me vaffle me krem, kuark dhe manaferra – tortë pa pjekje

Tortë me vaffle me krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Nëse duhet të jetë i shpejtë, kjo tortë me waffle është ideale. Kremi i lehtë dhe me gëzof i kremit, kuarkut dhe kosit shtrihet midis shtresave të vaferës dhe harmonizohet në mënyrë të mrekullueshme me manaferrat e freskëta. Një ëmbëlsirë e mrekullueshme për ditët e ngrohta të pranverës ose një ndryshim i mirëpritur për një tavolinë kafeje në verë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë me vaffle me krem
Tortë me vaffle me krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Nëse duhet të jetë i shpejtë, kjo tortë me waffle është ideale. Kremi i lehtë dhe me gëzof i kremit, kuarkut dhe kosit shtrihet midis shtresave të vaferës dhe harmonizohet në mënyrë të mrekullueshme me manaferrat e freskëta. Një ëmbëlsirë e mrekullueshme për ditët e ngrohta të pranverës ose një ndryshim i mirëpritur për një tavolinë kafeje në verë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 170 g waffles, 8 waffles
 • 200 ml krem, i ftohtë
 • 150 g quark
 • 80 g salcë kosi
 • sheqer, për shije
 • Vanilje, p.sh. paste vanilje, për shije
 • 250 g manaferra, p.sh. luleshtrydhe , boronicat
 • Lekura limoni, sipas shijes

Udhëzime

 1. Rrihni kremin e ftohtë.
 2. Përzieni kosin dhe kuarkun në një enë.
 3. E ëmbëlsoni me sheqer sipas shijes dhe shtoni pastën e vaniljes dhe lëkuren e limonit.
 4. Përziejini gjithçka derisa të përftoni një krem të butë. Hidhni një shtresë waffle në një pjatë .
 5. Përhapeni gjysmën e kremit mbi vaflat.
 6. Pastroni manaferrat dhe grijini ato më të vogla nëse është e nevojshme.
 7. Vendosni gjysmën e kokrrave mbi krem dhe mbulojeni me një shtresë tjetër waffle.
 8. Kap përsëri kremin sipër dhe sipër manaferrat e mbetura.
 9. Keku me waffle është gati dhe mund ose duhet të hahet menjëherë.

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Beaker
 • Tasë
 • Pjatë
 • Spatula
 • Thikë