Tortë për Ditën e Nënës Diamant prej pandispanje me krem – Tortë e vogël

Tortë për Ditën e Nënës Diamant prej pandispanje me krem - Tortë e vogël

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një tortë e vogël që mund të përgatitet shumë shpejt dhe lehtë. Torta e Ditës së Nënës përbëhet nga një brumë dhe ka një aromë të këndshme limoni. Ai është shndërruar në një diamant me krem të kuq, pluhur glitter dhe perla sheqeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë për Ditën e Nënës Diamant prej pandispanje me krem - Tortë e vogël
Tortë për Ditën e Nënës Diamant prej pandispanje me krem - Tortë e vogël

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një tortë e vogël që mund të përgatitet shumë shpejt dhe lehtë. Torta e Ditës së Nënës përbëhet nga një brumë dhe ka një aromë të këndshme limoni. Ai është shndërruar në një diamant me krem të kuq, pluhur glitter dhe perla sheqeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dita e Nënës | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 40g sheqer
 • 100g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë lëkure limoni
 • 100ml krem të rëndë
 • 2 vezë mesatare
 • ngjyrosje ushqimore e kuqe, opsionale
 • vaj kokosi, për lyerje

Toping

 • 70 g sheqer pluhur
 • 2 lugë lugë lëng limoni
 • ngjyrosje ushqimore e kuqe
 • çokollatë e zezë
 • pluhur shkëlqyes, opsional
 • perla sheqer

Udhëzime

Brumi

 1. Përzieni sheqerin, miellin, pluhurin për pjekje dhe pak kripë në një tas qelqi.
 2. Shtoni lëkurën e limonit, ajkën dhe vezët.
 3. Përziejini derisa të jenë të njëtrajtshme.
 4. Ngjyrosni me ngjyrë të kuqe ushqimore nëse dëshironi.
 5. Vaj kokosi në enën e pjekjes Lyejmë.
 6. Hidhim brumin në tepsi.
 7. E pjekim tortën me zemër në furrë të parangrohur në 180 gradë për rreth 30 minuta.
 8. E lëmë kekun të ftohet në raft. nga forma e pjekjes dhe e leme te ftohet plotesisht.

Mbushja

 1. Ben nje krem me sheqer pluhur dhe pak leng limoni.
 2. Ngjyrosim me ngjyre ushqimore te kuqe.
 3. Pikojme kremin mbi kekun e ftohur.
 4. Sperkasim Torta e dites se nenes me cokollate te shkrire ose vizatoni vija.
 5. Pluhuni me pluhur glitter sipas deshires dhe sperkateni me perla sheqeri.
 6. Torta e dites se nenes eshte gati per tu servirur dhe mund te behet si dhurate per festen e nenes.

Vegla

 • Tasa qelqi
 • Përzierëse dore
 • Tapsi e pjekjes me zemër diamanti
 • Spatula kuzhine
 • Taferë e vogël
 • Lugë
 • Furçë kuzhine