Tortë peshku e përzemërt me salmon dhe qepë të skuqura

Tortë peshku e përzemërt me salmon dhe qepë të skuqura

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 78 minuta

Kjo e shijshme me copa të vogla salmon është e pazakontë, por shumë e shijshme. Brumi me kefir përgatitet shumë lehtë dhe qepët e skuqura do të shumëfishojnë shijen e mbushjes. Pa shumë mund dhe në një kohë relativisht të shkurtër ju merrni një tortë të shijshme peshku, e cila mund të shijohet mrekullisht si për drekë ashtu edhe për darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë peshku e përzemërt me salmon dhe qepë të skuqura
Tortë peshku e përzemërt me salmon dhe qepë të skuqura

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 78 minuta

Kjo e shijshme me copa të vogla salmon është e pazakontë, por shumë e shijshme. Brumi me kefir përgatitet shumë lehtë dhe qepët e skuqura do të shumëfishojnë shijen e mbushjes. Pa shumë mund dhe në një kohë relativisht të shkurtër ju merrni një tortë të shijshme peshku, e cila mund të shijohet mrekullisht si për drekë ashtu edhe për darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Piqni me zemër | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Mbushje

 • 450 g fileto salmon, ose troftë salmon
 • 1-2 qepë
 • 1-2 lugë gjalpë + pak për lyerje
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije

Brumë

 • 3 vezë
 • 300 ml Kefir
 • ⅔ lugë kripë
 • 300 g miell
 • 10 g pluhur për pjekje

Udhëzime

Mbushja

 1. Preni salmonin ne copa te vogla.
 2. Qerojme dhe presim qepen.
 3. Nxehni gjalpin ne nje tigan mbi zjarr mesatar.
 4. Skuqini qepen per 5 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 5. Shtoni peshkun dhe ziejme edhe per 3-4 minuta te tjera.
 6. Servozojme lehte me kripe dhe piper dhe vendosim ne nje pjate.

Brum

 1. Ne nje ene rrihni vezet me kefirin dhe kripen.
 2. Përzieni miellin e situr me pjekjen pluhur.
 3. Shtojeni masën e miellit në kefir
 4. Përzieni brumin mirë që të mos ketë kokrra.
 5. Lyejeni një tavë me gjalpë.
 6. Qeni gjysmën e brumit në tavë.
 7. Përhapeni mbushim sipër.
 8. Më pas hidhni pjesën tjetër të brumit mbi të
 9. Pjekim në furrë për rreth 45 minuta në temperaturën 190°C.
 10. Nxirreni tortën e peshkut nga furra dhe priteni në copa.
 11. E shijoni të shijshmen kek me një filxhan çaj për drekë ose darkë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • tavë
 • tas
 • sitë