Tortë suedeze me çokollatë Kladdkaka

Tortë suedeze me çokollatë Kladdkaka

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo tortë me çokollatë është një nga ëmbëlsirat më të njohura në Suedi. Është shumë lëng, i butë dhe thjesht ka shije të papërmbajtshme. Receta është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë dhe mund të piqet nga kushdo. Torta ka shije veçanërisht të mirë me krem pana, pelte frutash të kuqe ose fruta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë suedeze me çokollatë Kladdkaka
Tortë suedeze me çokollatë Kladdkaka

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo tortë me çokollatë është një nga ëmbëlsirat më të njohura në Suedi. Është shumë lëng, i butë dhe thjesht ka shije të papërmbajtshme. Receta është shumë e thjeshtë dhe e shpejtë dhe mund të piqet nga kushdo. Torta ka shije veçanërisht të mirë me krem pana, pelte frutash të kuqe ose fruta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 120g gjalpë, + disa për lyerje
 • 30 gr kakao për pjekje, + disa për pluhur
 • 2 vezë
 • 265 gr sheqer
 • 60 gr miell
 • 1 majë kripë
 • 2 lugë ekstrakt vanilje
 • sheqer pluhur, sipas shijes
 • Frutat dhe manaferrat, sipas shijes
 • Shnallëkues, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C në nxehtësinë e sipërme/poshtë.
 2. Lyejeni një tepsi të rrumbullakët me pak gjalpë dhe pudrosni lehtë me kakao.
 3. Shkrini gjalpin.
 4. Sitni miellin.
 5. Vezët dhe sheqerin në një tas me kamxhik e rrahim deri sa të zbutet.
 6. Përzieni kakaon, miellin dhe kripën.
 7. Shtoni gjalpin dhe ekstraktin e vaniljes.
 8. Përziejini gjithçka për të formuar një brumë të barabartë. it out.
 9. E pjekim torten ne furren e parangrohur per 20 minuta .
 10. E heqim nga furra.
 11. E leme te ftohet pak ne nje raft teli.
 12. Plurosim me sheqer pluhur perpara se ta servirim.
 13. Serbejeni kekun me cokollate suedeze me manaferrat, frutat, pelte me fruta te kuqe ose krem pana sipas deshires.

Vegla

 • Peshore kuzhine
 • Tasë
 • Sitë
 • Thisk
 • takëm
 • Furçë ngjitëse
 • Tapsi për pjekje, e rrumbullakët