Tortë tropikale ananasi me thekon kokosi, vezë dhe vanilje

Tortë tropikale ananasi me thekon kokosi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo tortë ananasi me kokos dhe vanilje ka shije tropikale të shijshme. Pasta të buta me copa frutash me lëng dhe thekon kokosi të kujtojnë një koktej tropikal. E shijshme, e ëmbël dhe e lehtë verore, kjo tortë është e përkryer për çdo festë çaji.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortë tropikale ananasi me thekon kokosi
Tortë tropikale ananasi me thekon kokosi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo tortë ananasi me kokos dhe vanilje ka shije tropikale të shijshme. Pasta të buta me copa frutash me lëng dhe thekon kokosi të kujtojnë një koktej tropikal. E shijshme, e ëmbël dhe e lehtë verore, kjo tortë është e përkryer për çdo festë çaji.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 100g gjalpë, i zbutur + pak për lyerje
 • 600g ananas, konservuar
 • 3 vezë
 • 200g sheqer
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 240g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 60ml qumësht
 • 80 g thekon kokosi

Udhëzime

 1. Ngrohni furrën në 175°C.
 2. Lyejeni tepsinë e bukës me gjalpë.
 3. Kuleni ananasin në një sitë.
 4. Rezervoni 60 ml nga shurupi dhe lëreni mënjanë.
 5. Ananasin në blender ose grijeni shumë imët.
 6. Përzieni në një enë gjalpin e zbutur me vezët, sheqerin dhe ekstraktin e vaniljes.
 7. Duhet të merrni një masë të lëmuar dhe me gëzof.
 8. Sitni miellin dhe përzieni me pluhurin për pjekje.
 9. Përzieni qumështin me lëng ananasi.
 10. Ananas i grimcuar, përzierjes së gjalpit shtoni miell dhe qumësht në mënyrë të alternuar.
 11. Përziejini mirë me një rrahëse derisa të përftoni një masë homogjene.
 12. Palosni thekat e kokosit nën brumë dhe derdhni kekun në tavën e përgatitur. .
 13. Pjekim tortën me ananasin për rreth 60-70 minuta.
 14. Më mirë është të provosh një kruese dhëmbësh për të parë nëse torta është gati!

Për të intensifikuar shijen e tortës me ananas, qumështi i zakonshëm mund të zëvendësohet me qumësht kokosi.

Vegla

 • Tasë
 • Tavë për bukë
 • Thisk
 • Sieve
 • Blender