Tortilja me spinaq mbështillet me krem djathi dhe boronicë

Tortilja me spinaq mbështillet me krem djathi dhe boronicë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Roll tortilla me spinaq me djathë dhie, krem djathi dhe boronicë është një meze e thjeshtë por origjinale. Rostiçeri është relativisht i lehtë për t’u përgatitur dhe për këtë arsye është jashtëzakonisht i përshtatshëm për raste të caktuara.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortilja me spinaq mbështillet me krem djathi dhe boronicë
Tortilja me spinaq mbështillet me krem djathi dhe boronicë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Roll tortilla me spinaq me djathë dhie, krem djathi dhe boronicë është një meze e thjeshtë por origjinale. Rostiçeri është relativisht i lehtë për t’u përgatitur dhe për këtë arsye është jashtëzakonisht i përshtatshëm për raste të caktuara.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Enët anësore, Snacks | Kuzhina: Receta meksikane

Përbërës

Tortilla

 • 125 g spinaq
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 180 g miell

Mbushje

 • 60 g arra
 • 60 g boronicë të thata
 • 100 g djathë dhie të butë, p.sh. Chèvre
 • 100 g djathë krem

Udhëzime

Përgatitni brumin e tortillas

 1. Në një blender, grijeni spinaqin.
 2. Shtypni lëngun në napë dhe rezervoni.
 3. Duhet të merrni rreth 100 ml lëng. Nese mund te shtrydhet me pak leng hollohet me uje.
 4. Treni kripen ne lengun e spinaqit.
 5. Lëngun dhe vajin e derdhni ne miellin e situr.
 6. Nga masa qesim një brumë elastik, brumi jo ngjiteni në duar.
 7. E lëmë brumin e mbuluar të pushojë në një enë për 20 – 30 minuta.
 8. Më pas ndajeni në 4 – 5 copa.
 9. Lëreni copat e brumit sa më hollë.
 10. Vendosni petat në një tigan të thatë dhe të nxehtë në secilën Faqe 40 – 60 sekonda.
 11. Çdo bukë e përgatitur spërkatni menjëherë me ujë dhe mbulojeni me një
 12. peshqir të pastër për ta mbajtur të butë. -3 minuta, lëreni të ftohet dhe prisni në copa të vogla.
 13. Bronicat e thata i grini në copa të vogla.
 14. Përzieni arrat dhe boronicat me djathin e dhisë dhe kremin e djathit.
 15. Përhapeni masën e djathit në bukë, rrotulloni. dhe prerë në pjesë.

Vegla

 • përzierës i qëndrueshëm
 • leckë djathi
 • tas
 • rrokullisje
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • spatula
 • tavë
 • lugë përzierje