Tortilla mbështillet me tzaziki, speca, vezë dhe ton

Tortilla mbështillet me tzaziki

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Mbulesa të shijshme tortilla të freskëta që mund t’i përgatisni lehtësisht vetë dhe t’i shijoni në asnjë kohë. Të mbushura me speca, marule dhe ton, mbështjelljet janë një meze e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tortilla mbështillet me tzaziki
Tortilla mbështillet me tzaziki

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Mbulesa të shijshme tortilla të freskëta që mund t’i përgatisni lehtësisht vetë dhe t’i shijoni në asnjë kohë. Të mbushura me speca, marule dhe ton, mbështjelljet janë një meze e lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 tortilla me bukë të sheshtë
 • 130 g ton, në lëngun e vet
 • ½ piper i kuq
 • 1 kërcell qepë e freskët
 • 3-4 gjethe rome
 • 2 vezë, të ziera dhe të grira
 • 50 gr krem djathi barishte
 • 150 g tzaziki

Udhëzime

 1. Prisni specat.
 2. Prisni qepët në rrathë të imët.
 3. Prisni gjethet e romës në rripa të imta.
 4. Vendosni tortillat në një copë letër alumini.
 5. Përhapeni kremin e djathit me barishte, duke lënë një pa buzë.
 6. Me ton sipër, speca, qepë dhe vezë.
 7. Sipër shtroni gjethe marule.
 8. Sipër vendosni tzaziki.
 9. Rrotulloni tortillan dhe mbështilleni fort në letër.
 10. Vendosni mbështjellësit e tortilës. ne frigorifer per 1-2 ore.

Vegla

 • Enë të nevojshme*
 • thikë
 • dërrasë prerëse