Tost i shijshëm francez me boronica, kanellë dhe bajame

Tost i shijshëm francez me boronica

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kombinimi fantastik i mëngjesit me bukë dhe vezë! Thjesht ka shije të shijshme. E shoqëruar me boronica, kanellë, sheqer pluhur dhe bajame, është një super.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Tost i shijshëm francez me boronica
Tost i shijshëm francez me boronica

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kombinimi fantastik i mëngjesit me bukë dhe vezë! Thjesht ka shije të shijshme. E shoqëruar me boronica, kanellë, sheqer pluhur dhe bajame, është një super.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: bukë amp; Simite, mëngjes | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 200ml qumësht
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë vaj
 • 6 feta bukë të bardhë, ose tost
 • ½ lugë sheqer vanilje
 • 1 lugë sheqer pluhur, për servirje
 • 1 lugë bajame të grira, të thekura

Udhëzime

 1. Përzieni vezët, qumështin, sheqer vaniljen dhe kanellën me një rrahëse.
 2. Ngrohni vajin në një tigan të lyer.
 3. Vendosni fetat e bukës njëra pas tjetrës në përzierjen qumësht-vezë.
 4. Lërini të dy anët të njomën në.
 5. Frëngjishtja Vendoseni bukën e thekur në tigan.
 6. Skuqini për 3 minuta nga secila anë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Për servirje mund të përdoret edhe mjalti ose shurup panje.

Vegla

 • shik
 • tas
 • pan
 • lugë
 • shaker sheqeri me pluhur