Trëndafila me mollë peta me feta molle, kanellë dhe sheqer

Trëndafila me mollë peta me feta molle

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo pastë jo vetëm që duket e mrekullueshme, por edhe ka shije tepër të mirë. Një ëmbëlsirë vërtet festive mund të bëhet pa shumë vështirësi nga mollët dhe brumërat. Aromatike, me fruta dhe e pazakontë në pamje, kjo ëmbëlsirë është një shtesë e mrekullueshme për çdo festë çaji.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Trëndafila me mollë peta me feta molle
Trëndafila me mollë peta me feta molle

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo pastë jo vetëm që duket e mrekullueshme, por edhe ka shije tepër të mirë. Një ëmbëlsirë vërtet festive mund të bëhet pa shumë vështirësi nga mollët dhe brumërat. Aromatike, me fruta dhe e pazakontë në pamje, kjo ëmbëlsirë është një shtesë e mrekullueshme për çdo festë çaji.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 50 gr gjalpë + pak për lyerje
 • 50 gr sheqer + 2 lugë për spërkatje
 • 2 mollë
 • 1 lugë kanellë
 • 1 vezë
 • 2 lugë ujë
 • 250 gr petë sfungjer
 • sheqer pluhur, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Lyejmë me gjalpë kutitë e kifleve dhe i spërkasim me 2 lugë sheqer.
 3. Mollët i vendosim përgjysmë, i heqim bërthamat dhe i presim hollë.
 4. Vendosim copat e frutave. një pjatë të sheshtë dhe vendoseni në furrë me mikrovalë.
 5. Më pas mbulojeni pjatën me film ushqimor.
 6. Përzieni kanellën dhe 50 g sheqer në një enë. piruni derisa masa të jetë e lëmuar.
 7. Soflotë Rrotulloni në një drejtkëndësh të hollë dhe priteni në shirita të gjatë, 7-10 cm të gjera.
 8. Vendosni një copë brumë horizontalisht përpara jush.
 9. Lyejeni me bollëk gjalpë dhe spërkateni me sheqer kanelle.
 10. Cope molle, anen e prere poshte, duke u mbivendosur ne skajin e brumit Shtrojme brumin.
 11. Fetat e molles duhet te dalin 5-6 mm nga brumi.
 12. Paloseni brumin pergjysme ne menyre qe mollet te jene mbulohet nga të dyja anët e brumit.
 13. E lyejmë përsëri me vezë dhe e spërkasim me sheqer kanellë.
 14. Brumë lart Rrotulloni për të krijuar një ‘trëndafil’.
 15. Vazhdoni në të njëjtën mënyrë me pjesën tjetër të brumit.
 16. Trëndafilat i vendosni në format e përgatitura.
 17. Pjeqini në furrën e ngrohur më parë për 30-45 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. .
 18. Spërkatni trëndafilat e mollës me sheqer pluhur përpara se t’i shërbeni.

Vegla

 • Kafina për kifle
 • lugë gjelle
 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • pjatë
 • film ngjitës
 • tas
 • pirun