Trëndafila të shijshëm me patate të pjekura me erëza dhe vaj ulliri

Trëndafila të shijshëm me patate të pjekura me erëza dhe vaj ulliri

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Fetat e patates të grira të pjekura në furrë si trëndafila në një tavë kifle shijojnë fantastike. Janë krokante nga jashtë dhe të buta nga brenda dhe janë thjesht të shijshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Trëndafila të shijshëm me patate të pjekura me erëza dhe vaj ulliri
Trëndafila të shijshëm me patate të pjekura me erëza dhe vaj ulliri

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Fetat e patates të grira të pjekura në furrë si trëndafila në një tavë kifle shijojnë fantastike. Janë krokante nga jashtë dhe të buta nga brenda dhe janë thjesht të shijshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime, Me pak karbohidrate, Vegan, Vegjetarian | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400-450 g patate
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije
 • Pudër piper, i kuq, sipas shijes
 • 50 ml vaj ulliri

Udhëzime

 1. Qrojini patatet dhe pritini në feta të holla.
 2. Vendosni fetat së bashku, pak të mbivendosura.
 3. Hidhni rripat e patateve drejt në pusetat e 6 formateve të kifleve, duke krijuar trëndafila të bukur.
 4. Trëndafilat e patates i grijmë me ulli vaj.
 5. Me Sezoni me kripë, piper dhe paprikë të kuq pluhur.
 6. Trëndafilat e patates i pjekim në furrë në temperaturën 220 gradë për rreth 35-40 minuta.
 7. Shërbejini patatet me barishte kuark.

Trëndafilat e patates mund të rafinohen mrekullisht me djathë ose proshutë.

Vegla

 • prerëse perimesh
 • furçë kuzhine
 • tepsi për kifle