Troftë aromatike me limon, barishte dhe hudhër në furrë

Troftë aromatike me limon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Është e butë dhe e lëngshme dhe gjithashtu shumë aromatike falë agrumeve, hudhrës dhe barishteve. ose orizi janë shoqërues të përsosur të troftës së ylberit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Troftë aromatike me limon
Troftë aromatike me limon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Është e butë dhe e lëngshme dhe gjithashtu shumë aromatike falë agrumeve, hudhrës dhe barishteve. ose orizi janë shoqërues të përsosur të troftës së ylberit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 limon
 • 2-3 thelpinj hudhër
 • barishte, për shije
 • 2 troftë ylber
 • 3 lugë vaj ulliri
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Prisni limonin dhe hudhrën në feta të holla.
 2. Prisni barishtet në copa të vogla.
 3. Shpëlajeni peshkun nën ujë të ftohtë të rrjedhshëm dhe thajeni me peshqir letre.
 4. Fërkojeni peshkun nga brenda dhe jashtë me kripë dhe lyejeni me vaj ulliri.
 5. Vendoseni troften ne leter alumini dhe vendoseni ne nje ene furre.
 6. Mbusheni peshkun me barishte, hudhra dhe feta limoni.
 7. Pjekim troften ne 160-170 °C per rreth 20 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pjata e furrës