Uiski koktej i thartë me shurup boronicë dhe lëng agrumesh

Uiski koktej i thartë me shurup boronicë dhe lëng agrumesh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një kombinim klasik i alkoolit tart dhe lëngjeve të agrumeve plotësohet me një shurup të ëmbël me boronicë dhe kanellë dhe rezultati është një koktej që do t’ju habisë me shijen e tij. Kjo me siguri do të bindë këdo që pëlqen të pijë kokteje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Uiski koktej i thartë me shurup boronicë dhe lëng agrumesh
Uiski koktej i thartë me shurup boronicë dhe lëng agrumesh

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një kombinim klasik i alkoolit tart dhe lëngjeve të agrumeve plotësohet me një shurup të ëmbël me boronicë dhe kanellë dhe rezultati është një koktej që do t’ju habisë me shijen e tij. Kjo me siguri do të bindë këdo që pëlqen të pijë kokteje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 filxhanë boronicë
 • 2 filxhanë ujë
 • 2 gota sheqer
 • 2 shkopinj kanellë
 • ¾ filxhan uiski bourbon, ose uiski tjetër
 • ½ filxhan lëng limoni
 • ¼ filxhan lëng portokalli
 • ¼ filxhan lëng gëlqereje
 • 1 grusht kube akulli

Udhëzime

 1. Në një tenxhere, kombinoni boronicat, ujin, sheqerin dhe kanellën.
 2. Lërini të ziejnë në zjarr të lartë.
 3. Ulni zjarrin në një zierje të lehtë.
 4. Vazhdoni të gatuani, duke e trazuar, rreth 10 minuta .
 5. Kokrrat duhet të shpërbëhen dhe shurupi duhet të trashet.
 6. Hiqni nga zjarri dhe kullojini me sitë.
 7. Shtypni butësisht boronicat.
 8. Lëreni shurupin për 10 minuta ose më shumë që të ftohet.
 9. Të gjitha Hidhni agrumet lëngje, alkool dhe ¾ filxhani shurup në shaker.
 10. Shtoni akull dhe tundeni për 30 sekonda.
 11. Hidhni koktejin në gota dhe shërbejeni menjëherë.

Përdorni shurupin e mbetur për kokteje të tjera.

Vegla

 • Tavë
 • Sivë
 • Glasses
 • Shaker