Unaza krokante qepe me buke me veze dhe mocarela

Unaza krokante qepe me buke me veze dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Thurrat e bukës krokante janë një rostiçeri e mrekullueshme që mysafirët tuaj do ta pëlqejnë. Qepët janë shumë të buta nga jashtë dhe të lyera me një petë krokante nga jashtë, super e lehtë për t’u bërë me një sasi minimale përbërësish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Unaza krokante qepe me buke me veze dhe mocarela
Unaza krokante qepe me buke me veze dhe mocarela

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Thurrat e bukës krokante janë një rostiçeri e mrekullueshme që mysafirët tuaj do ta pëlqejnë. Qepët janë shumë të buta nga jashtë dhe të lyera me një petë krokante nga jashtë, super e lehtë për t’u bërë me një sasi minimale përbërësish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Rosto, Skuq | Menu: Fast Food, Snacks | Kuzhina: Receta estoneze

Përbërës

 • 2 qepë, të kuqe
 • 2 vezë
 • 1 rrotull mocarela
 • 100 g miell
 • 1 lugë kripë
 • 100 g vaj vegjetal
 • copë buke

Udhëzime

 1. Prisni qepët në rrathë me trashësi 6 mm.
 2. Shpëlajini unazat në një sitë me ujë të vluar.
 3. Rrihni vezët dhe kripën.
 4. Përgatisni thërrimet e bukës dhe miellin veçmas në tasa të vegjël.
 5. Preni mocarelën në rripa të ngushta
 6. Ndajini rrathët e qepës, vendosni dy rrathë së bashku.
 7. Vendosni shirita mocarela midis një unaze të madhe dhe një unaze të vogël.
 8. Rrotulloni rrathët e qepës në miell, zhytni në përzierjen e vezëve dhe lyeni me brumin. .
 9. Në vajin e nxehtë vendosim rrathët e qepës nga të dyja Skuqini anët ose skuqini në një tigan.

Vegla

 • thikë
 • sitë
 • tas
 • pirun
 • fryer