Verë e nxehtë me portokall, karafil, kanellë dhe mjaltë

Verë e nxehtë me portokall

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Vera e nxehtë ka mbaruar – është koha për një pije ngrohëse – verë e zier! Portokalli i nxehtë i aromatizuar me erëza Krishtlindjesh e bën një mbrëmje komode.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Verë e nxehtë me portokall
Verë e nxehtë me portokall

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Vera e nxehtë ka mbaruar – është koha për një pije ngrohëse – verë e zier! Portokalli i nxehtë i aromatizuar me erëza Krishtlindjesh e bën një mbrëmje komode.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 750 ml verë e kuqe, e thatë
 • 1 portokall
 • 8 karafil
 • 2 shkopinj kanelle
 • 2 anise yll
 • 2-4 lugë mjaltë, ose sheqer

Udhëzime

 1. Hidhni verën e kuqe në një tenxhere dhe ngrohni por mos e zieni.
 2. Shtoni portokallin e prerë, karafilin, shkopinjtë e kanellës, anise yll, sheqerin ose mjaltin dhe përziejeni.
 3. Haqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të piqet për të paktën 15 minuta.
 4. Ose lëreni verën e zier për 15 minuta nën një kapak të mbyllur mbi nxehtësi të ulët.
 5. Kuleni verën e zier dhe shërbejeni të nxehtë në gota qelqi.

Vegla

 • Enxhere
 • Luge perzierese
 • Sita
 • Kupa qelqi