Verë e zier aromatike me lëng molle, erëza dhe agrume

Verë e zier aromatike me lëng molle

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 138 minuta

Me këtë recetë, fillimisht vera duhet të ftohet së bashku me frutat dhe erëzat në mënyrë që aromat të zhvillohen plotësisht. Vetëm atëherë pija ngrohet, por ia vlen të prisni. Ky me lëng molle, portokalli dhe limon është i shijshëm, festiv dhe jashtëzakonisht i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Verë e zier aromatike me lëng molle
Verë e zier aromatike me lëng molle

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 138 minuta

Me këtë recetë, fillimisht vera duhet të ftohet së bashku me frutat dhe erëzat në mënyrë që aromat të zhvillohen plotësisht. Vetëm atëherë pija ngrohet, por ia vlen të prisni. Ky me lëng molle, portokalli dhe limon është i shijshëm, festiv dhe jashtëzakonisht i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 portokall
 • ¹⁄2 limon
 • 1 mollë
 • 1-2 shkopinj kanellë
 • 1 anise yll
 • 6-8 karafil
 • 5 bishtaja kardamom
 • arrëmyshk, i bluar sipas shijes
 • xhenxhefil, e bluar ose e freskët, për shije
 • 2250 ml verë e kuqe, gjysmë e thatë
 • 750 ml lëng molle
 • sheqer, ose mjaltë, për shije, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Pretoni portokallin dhe limonin ne feta ose pergjysme.
 2. Hiqni farat.
 3. Mollen e qerojme dhe e presim ne copa te vogla.
 4. Mollen dhe agrumet i vendosim ne nje tenxhere dhe i shtojme erezat.
 5. Hidhni verën dhe lëngun.
 6. Përzieni sheqerin ose mjaltin sipas shijes.
 7. Mbyllni tenxheren dhe lëreni në një vend të ftohtë për disa orë, ose edhe më mirë për 24 orë.
 8. Më pas ngroheni përzierjen.
 9. Kujdes mos që pija të ziejë.
 10. Hidhni verën e nxehtë të zier në gota dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thika
 • dërrasë prerës
 • pan
 • kavanoza