Verë e zier aromatike me mjedra, lëvozhgë portokalli dhe kanellë

Verë e zier aromatike me mjedra

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo është një pije vërtet dimërore me një aromë mahnitëse kokrra të kuqe, agrume dhe erëza. Vera e kuqe përbën bazën e kësaj pije të nxehtë, ndërsa erëzat japin bilbilin e duhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Verë e zier aromatike me mjedra
Verë e zier aromatike me mjedra

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo është një pije vërtet dimërore me një aromë mahnitëse kokrra të kuqe, agrume dhe erëza. Vera e kuqe përbën bazën e kësaj pije të nxehtë, ndërsa erëzat japin bilbilin e duhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 1 portokall, i patrajtuar
 • 750 ml verë e kuqe
 • 450 g mjedër
 • 3 anise yll
 • 2 lugë gjelle me erëza, të bluara
 • 5 karafil
 • 3 shkopinj kanelle
 • 2 degë rozmarinë
 • 80 g shurup panje , ose mjaltë ose shurup sheqeri

Udhëzime

 1. Preni lëkurën e portokallit nga portokalli. (Për këtë recetë nevojitet vetëm lëkura dhe asnjë tul)
 2. Vendosni të gjithë përbërësit në një tenxhere dhe ngrohni.
 3. Ulni zjarrin dhe ziejini për 10-15 minuta, duke e përzier herë pas here.
 4. Kuleni verën e zier dhe shërbejeni të nxehtë.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • sitë