Verë e zier aromatike me musht, verë të kuqe dhe raki

Verë e zier aromatike me musht

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

E nxehtë me musht, verë të kuqe dhe raki ka një aromë të pabesueshme erëzash, agrumesh dhe mjalti. Kështu mund ta shijoni periudhën para Krishtlindjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Verë e zier aromatike me musht
Verë e zier aromatike me musht

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

E nxehtë me musht, verë të kuqe dhe raki ka një aromë të pabesueshme erëzash, agrumesh dhe mjalti. Kështu mund ta shijoni periudhën para Krishtlindjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 portokall
 • 750 ml verë e kuqe
 • 480 ml musht
 • 85 g mjaltë
 • 5 karafil
 • 4 kardamom
 • 2 shkopinj kanelle
 • 1 anise yll
 • 60 ml raki

Udhëzime

 1. Preni lëkurën nga portokalli.
 2. Shtypni lëngun e portokallit.
 3. Hidhni verën e kuqe, mushtin e mollës dhe lëngun e portokallit në një tenxhere.
 4. Shtoni lëkurën e portokallit, mjaltin dhe erëzat dhe përzieni.
 5. Ziejme veren e zier ne zjarr te ulet per rreth .Nxehni per 30 minuta por mos e zieni.
 6. Haqeni veren e zier nga zjarri dhe perziejini me rakine.
 7. Serbejeni veren e zier te nxehte me rakine.

Vegla

 • thikë
 • shtypja e agrumeve
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • gota vere të zier