Verë e zier jo-alkoolike e bërë nga lëngu i shegës dhe lëngu i mollës

Verë e zier jo-alkoolike e bërë nga lëngu i shegës dhe lëngu i mollës

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Manaferrat, portokallet dhe një bollëk erëzash aromatike i japin këtij produkti të nxehtë joalkoolik një aromë të mrekullueshme. Vera e vluar magjeps çdo mbrëmje në stinën e ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Verë e zier jo-alkoolike e bërë nga lëngu i shegës dhe lëngu i mollës
Verë e zier jo-alkoolike e bërë nga lëngu i shegës dhe lëngu i mollës

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Manaferrat, portokallet dhe një bollëk erëzash aromatike i japin këtij produkti të nxehtë joalkoolik një aromë të mrekullueshme. Vera e vluar magjeps çdo mbrëmje në stinën e ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500ml lëng shege
 • 250ml lëng molle
 • 25g sheqer kaf
 • 1 grusht manaferra
 • 1 shkop kanelle
 • 1 anise yll
 • 4 karafil
 • 3 piper me erëza
 • 1 portokall

Udhëzime

 1. Në një tenxhere bashkojmë lëngun e shegës, lëngun e mollës, sheqerin dhe manaferrat.
 2. Shtoni erëzat dhe portokallin të grirë në katër pjesë.
 3. Verën e zier e lëmë të vlojë.
 4. Kulim verën e zier dhe e shërbejmë të nxehtë në filxhanë.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • sitë
 • kupa me verë të zier